Upławy - nietypowa wydzielina z pochwy

Czytanie lektora:

uplawyWydzielina z pochwy jest normalnym, zdrowym objawem funkcjonowania układu rozrodczego.

Pochwa to elastyczny przewód pomiędzy przedsionkiem pochwy a wnętrzem ciała. Łączy ona środowisko zewnętrzne i znajdujący się wewnątrz ciała układ rozrodczy. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie znajdujące się w nim pomagają zapobiegać infekcjom. Za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje.

Wydzielina, która NIE jest normalna może oznaczać infekcję lub chorobę. Wyróżniamy kilka rodzajów upławów:

1) Żółto-zielonkawa, pienista wydzielina o  nieprzyjemnym zapachu wskazuje na rzęsistkowicę. Wywołuje ją jednokomórkowy pasożyt , który umiejscawia się w przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny, ale możliwa jest również droga pośrednia, np. gdy używamy tych samych, co osoby chore, ręczników, gąbek, bielizny pościelowej lub gdy kąpiemy się w zanieczyszczonym basenie. Okres wylęgania rzęsistka wynosi od 1 do 3 tygodni. Poza upławami, objawem rzęsistkowicy jest również pieczenie pochwy, bolesne parcie na mocz, a niekiedy bóle w okolicy podbrzusza.

2) Szaro-biała, obfita wydzielina o rzadkiej konsystencji i rybim zapachu jest objawem waginozy bakteryjnej potocznie nazywanej bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV) i  jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się wyżej opisanymi upławami, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia. Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona BV zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych, powikłania pooperacyjne.

3) Biała, grudkowata wydzielina o konsystencji twarogu wskazuje na grzybicę pochwy. Chorobę wywołuje niewłaściwa higiena: używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet i publicznych basenów. W wyniku zakażenia powstaje stan zapalny. Chora kobieta odczuwa wówczas świąd sromu, przekrwienie ścian pochwy oraz warg sromowych, pieczenie, a niekiedy nawet ból.

Ropno-śluzowe upławy są objawem chlamydiozy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez stosunek płciowy, oralny bądź analny. Infekcja, oprócz ropnej wydzieliny, objawia się również pieczeniem podczas oddawania moczu, mdłościami, gorączką, krwawieniami międzymiesiączkowymi oraz rwącym bólem w czasie stosunku płciowego. Nieleczona prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, głównie o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodów, jajników oraz strefy okołowątrobowej.

Tagi:

pochwa, upławy, wydzielina z pochwy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<