Triamcynolon w dermatologii i innych dziedzinach medycyny

Czytanie lektora:

Triamcynolon to syntetyczny glikokortykosteroid, który ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe ma szerokie zastosowanie w medycynie.

Ten syntetyczny preparat jest ważnym odkryciem współczesnej medycyny. Ma szerokie zastosowanie w różnych jej gałęziach i pomaga leczyć choroby, których wyleczenie kiedyś nie było możliwe. Szczególne zastosowanie triamcynolon ma w dermatologii, gdzie stosuje się iniekcje triamcynolonu (Triamhexal).

Zabieg podawania doogniskowego kortykosteroidu stosuje się w terapii m.in.:

  • blizn przerosłych i bliznowców,
  • łysienia plackowatego i innych typów ogniskowego łysienia niebliznowaciejącego,
  • ogniskowego liszaja płaskiego okołomieszkowego (LPP), łysienia bliznowaciejącego czołowego (FFA) i innych typów łysienie bliznowaciejącego.

Zabieg polega na wielu drobnych iniekcjach preparatu w skórę objętą procesem chorobowym. Zabiegi wykonuje się w serii 3-5 zabiegów odstępach 2-4 tygodniowych.

Triamcynolon również z powodzeniem jest stosowany w leczeniu łuszczycy.

Poza dermatologią triamacynolon ma także szerokie zastosowanie w reumatologii, a w formie preparatu doustnego w leczeniu chorób nerek i łagodzeniu obrzęków.

Coraz popularniejsze jest jego zastosowanie w okulistyce. Może być przydatny w leczeniu zwyrodnienia plamki, ale również w leczeniu stanów zapalnych siatkówki czy obrzęku plamki w przebiegu cukrzycy. Coraz popularniejsze są również iniekcje do ciała szklistego oka. Zabieg ten pomaga w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Jest to postępująca choroba, pojawiająca się najczęściej u osób po 50. roku życia, objawiająca się pogorszeniem ostrości widzenia oraz widzenia barwnego, a także obecności tzw. mroczka centralnego. To choroba znacznie pogarszająca jakość życia, będąca najczęstszą przyczyną ślepoty u osób dorosłych na świecie.

Postępuje, prowadząc do ślepoty w ciągu lat, a nawet miesięcy. Wyróżnia się jej postać suchą oraz wysiękową. To właśnie w przypadku tej drugiej swoje zastosowanie znajdują iniekcje triamcynolonu do ciała szklistego.

dermatolog

 

Tagi:

triamcynolon, triamhexal, blizna, łysienie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<