Nietolerancja glutenu u dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie

Czytanie lektora:

Celiakia, a więc nietolerancja na gluten, dokucza blisko co setnemu Polakowi, najczęściej między 35, a 50 rokiem życia, dwukrotnie częściej kobietom niż mężczyznom. Osoby chore na celiakię często nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ albo łączą objawy celiakii z innymi dolegliwościami i chorobami, albo rozwija się ona u nich bezobjawowo. Poniżej opiszemy jakie są przyczyny i objawy nietolerancji glutenu oraz jak przebiega leczenie i czym się charakteryzują powikłania.

Celiakię charakteryzuje nadwrażliwość organizmu na gluten, a dokładniej – na gliadynę, czyli jedną z frakcji białka zawartego w ziarnach pszenicy, żyta, owsa lub jęczmienia, co powoduje stan zapalny, a w konsekwencji zanik kosmków błony śluzowej jelita cienkiego, które to odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Dlatego też chorzy na celiakię do końca życia muszą przestrzegać odpowiedniej diety, gdyż inaczej może dojść do zaburzeń wchłaniania, a następnie do niedożywienia organizmu.

gluten

Przyczyny:

Przyczyny celiakii nie są do końca znane i dokładnie zidentyfikowane. Przyjmuje się jednak, że może się ona rozwijać pod wpływem czynników tak metabolicznych, immunologicznych, genetycznych, jak i środowiskowych, czy też zakaźnych.

Objawy:

Objawy nietolerancji glutenu u każdego mogą być nieco inne, oraz mogą zmieniać się wraz z wiekiem chorego. U osób dorosłych celiakia zazwyczaj rozwija się skrycie, dając o sobie znać od czasu do czasu poprzez typowe objawy, jak:

- biegunka

- wzdęcia

- wymioty

- bóle brzucha

- zaburzony rytm wypróżniania się

- skłonność do krwawień (zaburzenia krzepnięcia)

- anemia

- bladość

- bóle kości i stawów

- nadżerki jamy ustnej

- mrowienie w stopach lub nogach

- wybroczyny na skórze oraz obrzęki

- nieregularność miesiączek lub ich brak

Leczenie:

Jak do tej pory jedyną skuteczną metodą leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej, najlepiej pod okiem specjalisty - dietetyka. W przypadku pojawienia się niedoborów danych składników odżywczych należy stosować również suplementy je zawierające (witaminy oraz mikro- i makroelementy).

Powikłania:

Celiakii nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona prowadzi do licznych powikłań, jak choćby do osteoporozy, zmian neurologicznych czy nowotworów, do ubytków szkliwa zębów, zaniku mięśni, zapalenia nerwów, padaczki, zaburzenia czynności wątroby, a także do impotencji.

Tagi:

celiakia, nietolerancja glutenu, dieta

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 11 oddanych głosów.

<