Alergia czy astma? Spirometria i testy alergiczne

Czytanie lektora:

Alergia i astma to częsty problem Polaków - badania dowodzą, że około 5 mln rodaków cierpi na jedno z nich. Dlaczego mamy tak dużo przypadków zachorowań? Jak odróżnić jedno od drugiego i czy istnieje skuteczne leczenie?

Objawy alergii to:

  • napady kichania
  • swędzenie oczu i nosa
  • przewlekłe zapalenie zatok
  • brak gorączki przy objawach wskazujących na przeziębienie

Objawy astmy:

  • kaszel trwający kilka minut
  • zwłaszcza po wyjściu na zimne powietrze i śmiechu
  • nocne przebudzenia wywołane napadami kaszlu
  • świszczenie w płucach
  • kaszel po wysiłku

Objawy astmy i alergii są na tyle odmienne, że diagnoza schorzenia nie jest trudna. Jednak, aby mieć pewność należy udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Pulmonolog doskonale zna się na układzie oddechowym, dlatego bez problemu dokona diagnozy. Skuteczną metodą diagnostyczną alergika są testy alergiczne, natomiast pacjenta chorującego na astmę - spirometria.

Testy alergiczne

Aby sprawdzić czy osoba jest uczulona (wrażliwa na dany alergen) wykonuje się testy skórne i próby ekspozycyjne. Przy czym dodatni wynik pierwszego jest dowodem na istnienie alergii u pacjenta, natomiast drugi stwierdza, czy dany alergen powoduje reakcję alergiczną. Testy alergiczne mogą być również wykonywane z krwi - dzięki nim można sprawdzić czy pacjent uczulony jest na zwierzęta, kurz, konkretne pokarmy, czy też rośliny.

astmaSpirometria - Konieczne badanie przy diagnostyce astmy.

Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie, czy drogi oddechowe nie są zwężone. Wydmuchując powietrze, specjalistyczne urządzenie dokonuje pomiaru, którego wynik zapisywany jest na wydruku zwanym spirogramem. Dzięki niemu wiemy, jaką objętość procentową powietrza wydycha pacjent podczas spokojnego i gwałtownego oddychania, a także po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. Spirometria bardzo dokładnie określa parametry dróg oddechowych, dlatego jest doskonałym badaniem sprawdzającym kondycję płuc.

Leczenie astmy i alergii

Zarówno przy jednej, jak i drugiej chorobie stosuje się leczenie farmakologiczne. Leczenie astmy to przede wszystkim leki sterydowe i rozkurczowe (w inhalatorze). Leczenie alergii zależy od schorzenia i głównie stosowane są leki w tabletkach, wziewne i maści. Oczywiście podstawowym warunkiem jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia chorego.

 

Tagi:

alergia, astma, Spirometria, testy alergiczne

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 13 oddanych głosów.

<