Próby wątrobowe

Czytanie lektora:

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie i jednocześnie jednym z najważniejszych organów. Pełni wiele bardzo ważnych funkcji takich, jak termoregulacja, metabolizm lipidów, białek i węglowodanów, w niej produkowana jest żółć i przebiega synteza cholesterolu, neutralizacja toksyn, pełni też funkcję magazynu dla witamin. Jej prawidłowe działanie jest więc niezmiernie ważną kwestią.

Niestety w obecnych czasach, gdy tempo życia przybrało zawrotny obrót, coraz więcej osób zaniedbuje wątrobę, nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to wręcz problem społeczny. Alkohol, stres, wyniszczający tryb życia, brak aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta i nieregularnie jedzone w biegu posiłki (fast food, tłuste, ciężkostrawne przetworzone potrawy) przyczyniają się do zaburzenia pracy wątroby. Nie bez znaczenia są też wszelkie infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

Podstawą diagnozy zaburzeń i wszelkich chorób wątroby są badania laboratoryjne (link do https://alfa-lek.pl/pl/badania_laboratoryjne), tzw. próby wątrobowe, prowadzone na podstawie aktywność enzymów we krwi. Pakiet ten obejmuje badania:

- AspAT (Aminotransferaza asparaginianowa) – enzym występujący również w sercu i mięśniach szkieletowych; oznacza się go przy diagnozowaniu chorób dróg żółciowych, wątroby i mięśni szkieletu.

- ALT (Aminotransferaza alaninowa) – oznaczenie tego enzymu pomaga zdiagnozować zapalenie wątroby (przewlekłe, ostre lub alkoholowe) oraz marskość wątroby.

- ALP (Fosfataza zasadowa) - wskazaniem do oznaczenia tego enzymu są nie tylko choroby wątroby i dróg żółciowych, ale też choroba Pageta oraz wszelkie guzy i przerzuty nowotworowe do kości.

- GGTP (Gammaglutamylotransferaza) - jest markerem cholestazy (zastoju żółci) i martwicy komórek wątroby (często zaleca się oznaczenie tego markera przy chorobie alkoholowej).

- Bilirubina bezpośrednia - jest barwnikiem żółciowym, a wskazaniem jej do oznaczenia jest podejrzenie i monitorowanie przebiegu każdego typu żółtaczki (przed-wątrobowej, wątrobowo-miąższowej i poza-wątrobowej – mechanicznej).

- AFP Cholinoesteraza CHE - jest markerem niewydolności komórek wątroby. Jej oznaczenie zleca się np. przy zatruciach pestycydami, fosforanami organicznymi. Pomaga wykryć guzy, stany zapalne i marskość wątroby, niedożywienie organizmu. Podwyższone stężenie AFP zwykle towarzyszy chorobie wieńcowej, cukrzycy i zespołowi nerczycowemu.

- Ceruloplazmina – enzym odpowiedzialny za transportowanie atomów miedzi. Wskazaniami do oznaczenia są: wrodzone upośledzenie metabolizmu miedzi, powiązane z odkładaniem się tego pierwiastka w niektórych narządach powodując ich uszkodzenie, tzw. Choroba Wilsona, a także Zespół Menkesa – genetyczny defekt metabolizmu miedzi prowadzący do postępującej neurodegradacji.

- Białko całkowite – białka osocza pełnią wiele ważnych funkcji, a zmiana ich stężenia we krwi świadczy o zaburzeniu funkcjonowania organizmu. Wskazaniami do oznaczenia są choroby wątroby, nerek, złe wchłanianie, krwawienia, nowotwory, szpiczak, zespół nerczycowy, oparzenia, anoreksja, przewlekłe stany zapalne, marskość wątroby.

Badania laboratoryjne pozwalają na wykrycie wielu chorób i nieprawidłowości we wczesnym stadium. Analizie poddaje się próbkę krwi pobraną ze zgięcia łokciowego, a wyniki badań są dostępne już następnego dnia.

Tagi:

wątroba, próba wątrobowa, badanie wątroby

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<