- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Ultrasonograf jest urządzeniem składającym się z odbiornika i emitera fal ultradźwiękowych (głowicy – sondy pełniącej funkcję nadajnika i przekaźnika fal oraz aparatu, który przekształca odebrane fale w obraz – i dużego komputera z przyciskami). Emiter wysyła falę o danej częstotliwości w stronę badanego obiektu, która rozchodząc się, natrafia na obiekt, odbija się od niego i wraca do odbiornika. W medycynie wykorzystywane są fale z zakresu 2- 50 MHz.
Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej wykorzystywaną nieinwazyjną metodą, dzięki której można obejrzeć i zdiagnozować narządy wewnętrzne. Umożliwia obejrzenie wielkości, kształtów i położenie organów, a także ich wnętrze. Jest bezpieczne dla pacjenta i można je wykonywać nawet w krótkich odstępach czasu bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu.
Jednym z popularnych badań jest USG naczyń krwionośnych przy wykorzystaniu efektu Dopplera, pozwalające na ocenę szybkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach. Stosuje się je w skleroterapii.
Do badania jamy brzusznej i EKG serca stosuje się niższe częstotliwości fal (2 – 5 MHz) i dzięki temu można uzyskać obraz organów głębiej położonych (choć dzieje się to kosztem obniżonej rozdzielczości). Korzystając z fal o częstotliwościach wyższych (7 – 16 MHz), np. przy USG dopochwowym, węzłów chłonnych, naczyń żylnych, uzyskuje się bardzo dokładne obrazy – ale narządów płycej położonych.
Najczęściej wykonywane jest USG jamy brzusznej. Po nałożeniu na skórę pacjenta warstewki specjalnego przeźroczystego żelu, który zapobiega rozpraszaniu fal, lekarz może obejrzeć narządy wewnętrzne: nerki, trzustkę, wątrobę, śledzionę, pęcherzyk żółciowy. USG nie pozwala na obejrzenie jelit i żołądka.
Wykonuje się USG takich struktur jak: jama brzuszna, narządy szyi, jądra, sutek, oczodół, klatka piersiowa, stawy i więzadła, tkanki miękkie i mięśnie.
Wykonuje się też USG: transrektalne gruczołu krokowego, endowaginalne, proktologiczne i dopplerowskie.
POWRÓT*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 4,7 gwiazdki z 3 oddanych głosów.