Ból dużego palca stopy - podagra, dna moczanowa

Czytanie lektora:

Dna moczanowa jest chorobą stawów i słabounaczynionych tkanek oraz ścięgien, którą wywołuje zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Tworzy on wtedy kryształki, które odkładają się w organizmie, najczęściej w torebce stawu śródstopno - paliczkowego dużego palca u stopy, wywołując ból i obrzęk, a w konsekwencji uniemożliwiając poruszanie się pacjenta.

Dna moczanowa należy do grupy chorób o podłożu metabolicznym, której przyczyną jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie wówczas, gdy jest on produkowany w nadmiarze, albo nie jest usuwany z krwi. Za taki stan może być odpowiedzialny enzym biorący udział w przemianach tego kwasu, ale również pacjent może tego enzymu w ogóle nie posiadać (zespół Lescha-Nyhana). Następną z możliwych przyczyn mogą być niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak: łuszczyca lub rozrost szpiku kostnego. Do zaburzeń wydalania kwasu moczowego przyczynia się także odkłębuszkowe zapalenie nerek. Do nagromadzenia się w organizmie kryształków kwasu moczowego jednak dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowego (mało aktywnego, siedzącego) stylu życia i nieprawidłowego odżywiania się, a dokładniejszczególnie spożywania dużych ilości alkoholu oraz czerwonego mięsa.

Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i mogą to być:

- bardzo duży, wręcz rwący lub palący ból dużego palca stopy;

- obrzęk, sztywność i zaczerwienienie dużego palca stopy;

- silnie zwiększona ciepłota miejsca, w którym wytworzył się stan zapalny;

- ogólne rozbicie, dreszcze i stan podgorączkowy (objawy grypopodobne).

Aby postawić dokładną diagnozę lekarz zwykle zleca badanie stężenia kwasu moczowego we krwi, a wyniki powyżej 6 mg wskazują na dnę moczanową.

Leczenie jest objawowe i polega na łagodzeniu objawów, gdyż jest to choroba nieuleczalna. Bardzo pomocna przy niwelowaniu objawów jest odpowiednia dieta niskobiałkowa (niskopurynowa) i niskotłuszczowa oraz zdrowy tryb życia, tzn. utrzymanie prawidłowej masy ciała, aby nie forsować stawów, unikanie niskiej temperatury otoczenia i wykluczenie z menu wszelkich używek takich, jak kawa czy alkohol. Może zaistnieć sytuacja, że stawy zostaną zniekształcone w takim stopniu, że pacjent nie będzie mógł się poruszać, wówczas konieczne staje się leczenie ortopedyczne i odpowiednia rehabilitacja, aby przywrócić im sprawność. Ta choroba, gdy jest nieleczona, może doprowadzić do przewlekłego, ostrego zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności nerek.

Tagi:

ból palca, ból stopy, podagra, dna moczanowa, obrzęk palca

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 209 oddanych głosów.

<