- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Choroby autoimmunologiczne można podzielić na narządowe i układowe. To znaczy, że część z nich dotyczy konkretnych organów np. tarczycy, nadnerczy, trzustki, krwinek czerwonych. Inne mogą się uaktywniać tkankach np. toczeń rumieniowaty układowy, twardzina albo zapalenia skórno-mięśniowe. Ich objawy zależą od tego, jaki autoantygen został zaatakowany (najczęściej w trakcie infekcji wirusowej) w czasie choroby.
Istnieją dowody, że wiele schorzeń autoimmunologicznych rozwija się również z powodu nieszczelności jelit. Nieszczelna śluzówka występuje wtedy, gdy w obrębie wyściółki jelita powstają ubytki. Oznacza to, że niestrawione resztki pokarmowe i toksyny, które powinny znajdować się w jelicie, mogą dostawać się do krwiobiegu i powodować reakcję ze strony układu immunologicznego.
Poniżej wymieniono kilka chorób autoimmunologicznych, dość często spotykanych w naszym kraju:
W diagnostyce chorób autoimmunologicznych wykonuje się poszerzone badania krwi w tym ręcznie wykonany rozmaz, który uwidacznia wielkość oraz strukturę białych oraz czerwonych krwinek, testy określające poziom hormonów, oraz szereg badań z zakresu autoimmunologii klinicznej.
W większości przypadków, zastosowane leczenie jest jedynie leczeniem objawowym, znacznie poprawiającym komfort życia chorego.
POWRÓT
cukrzyca, zapalenie wątroby, zapalenie stawów, toczeń, zespół Sjogrena
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 4,8 gwiazdki z 5 oddanych głosów.