Obturacyjny bezdech senny (OBS)

Czytanie lektora:

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest najczęstszą przyczyną zaburzeń oddychania podczas snu. Na podstawie badań epidemiologicznych stwierdzono , iż OBS występuje u 4% mężczyzn i 2% kobiet.  W Polsce problem ten dotyczy do 1 miliona  osób.

OBS jest chorobą spowodowaną powtarzającymi się w czasie snu epizodami zamknięcia lub zwężenia górnych dróg oddechowych.  Bezdechy powodują przebudzenia ze snu oraz  niedotlenienie organizmu. Oba te zjawiska sprzyjają groźnym powikłaniom tej choroby, do których należy zaliczyć:

  1. nadciśnienie tętnicze i jego możliwe konsekwencje- zawał serca i udar mózgu.
  2. zaburzenia hormonalne
  3. nieprawidłową kontrolę cukrzycy
  4. senność w ciągu dnia prowadzącą do wypadków komunikacyjnych i wypadków w pracy.

OBS należy podejrzewać u osób otyłych ( lub z nadwagą), chorujących na nadciśnienie tętnicze, zgłaszających występowanie głośnego i nieregularnego chrapania, zmęczenia i nadmiernej senności w ciągu dnia, u których osoby z otoczenia zauważyły przerwy w oddychaniu podczas snu.

Obecnie rozpoznanie choroby można ustalić po badaniu lekarskim i przeprowadzeniu specjalistycznego badania bardzo nowoczesnym, przenośnym aparatem umożliwiającym rejestrację snu chorego w jego domu.

Urządzenie to w czasie jednej nocy rejestruje wiele parametrów, na podstawie których można ocenić oddychanie chorego w czasie snu. Większość chorych z OBS leczy się przy pomocy specjalnego aparatu, który wytwarza dodatnie ciśnienie powietrza ( działa jak sprężarka-„proteza powietrzna”) i podaje je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos lub nos i usta.

W ten sposób korzystając z aparatu każdej nocy likwiduje się groźne bezdechy i uciążliwe chrapanie.

Ponieważ sen chorego ulega normalizacji ustępuje również tak dokuczliwa senność w ciągu dnia.

Część chorych z mniej zaawansowana chorobą może być poddana zabiegowemu leczeniu laryngologicznemu.

 

Tagi:

OBS, bezdech senny

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<