Trądzik różowaty twarzy - leczenie

Czytanie lektora:

Trądzik różowaty to bardzo uciążliwa przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym, występująca w środkowym obszarze twarzy.

Przyczynami powstawania tej choroby są:

  • cera trądzikowa charakteryzująca się dużą wrażliwością, nadmiernym wydzielaniem łoju i rozszerzonymi porami skóry – co w efekcie daje świetny materiał do gromadzenia się zanieczyszczeń i namnażania drobnoustrojów;
  • zaburzenia naczynioruchowe, które charakteryzują się nadwrażliwością układu nerwowego na bodźce zewnętrzne;
  • zaburzenia hormonalne u kobiet w czasie menopauzy lub przy problemach z miesiączkowaniem;
  • czynniki autoimmunologiczne (w miejscu występowania zmian wytwarza się histamina, która uwalniana jest jako mediator zapalny w odpowiedzi organizmu na alergeny – w tym przypadku głównie wziewne, takie jak: kurz, pierze, pyłki oraz pokarmowe np.: produkty mleczne, owoce, orzechy i etc.);
  • zainfekowanie skóry drobnoustrojami, takimi jak drożdżaki lub roztocza;
  • nieodpowiednia dieta i brak niektórych witamin;
  • problemy z układem pokarmowym - zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wrzody.

Pierwsze objawy choroby mają postać silnych rumieńców i zaczerwienień, które uaktywniają się przy stresie, gwałtownych zmianach temperatury otoczenia, po spożyciu alkoholu i ciężkostrawnych potraw, po korzystaniu z sauny lub solarium albo ekspozycji na promienie słoneczne. Mogą wystąpić też przy stosowaniu leków na obniżenie poziomu cholesterolu, przyjmowaniu dużych dawek witamin B6 i B12 oraz przy chorobach tarczycy.

Ten okres nazywany jest nerwicą naczynioruchową. W trakcie rozwoju choroby pojawiają się zmiany trwałe takie, jak teleangiektazja (rozszerzone naczynka krwionośne pod postacią pajączków). Do tego dochodzą ropne krostki i grudki (okres grudkowo- krostkowy). Objawy przeważnie lokalizują się w środkowej części twarzy. Na tym etapie u ponad połowy pacjentów pojawia się zapalenie brzegów powiek i spojówek. U mężczyzn może pojawić się dodatkowo przerost guzowaty nosa.

Leczenie iku różowatego jest w dużej mierze zależne od zaawansowania i stadium choroby, w którym pacjent zgłosi się do specjalisty. Lekarz dermatolog po postawieniu dokładnej diagnozy ustala leczenie przyczynowe, np. ustabilizowanie poziomu hormonów. Czasami pacjent otrzymuje antybiotyki i leki o działaniu przeciwłojotokowym. Bardzo duże zmiany przerostowe na nosie przeważnie usuwa się chirurgicznie.

Przy skłonnościach do trądziku różowatego bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka i odpowiednia higiena. Należy zrezygnować z peelingu i kosmetyków zawierających alkohol oraz jego pochodne, a bazować głównie na produktach do cery wrażliwej, atopowej i na emolientach. Zalecane jest stosowanie produktów z wysokim filtrem UV. Bardzo istotną rolę odgrywa delikatna i lekkostrawna dieta (bez ostrych przypraw, kawy, alkoholu, innych używek takich, jak papierosy).

Tagi:

trądzik różowaty, leczenie trądziku, trądzik na twarzy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<