Wszy - jak skutecznie wyleczyć wszawicę?

Czytanie lektora:

wszyWszawica może być powodowana przez trzy rodzaje stawonogów: wesz głowową, wesz łonową lub wesz odzieżową. Wszystkie bytują wszędzie tam, gdzie żyje człowiek: na całym świecie i w każdym klimacie. W Polsce najczęściej można spotykać się z zakażeniem wszą głowową, sporadycznie  łonową, a najrzadziej odzieżową - problem ten dotyczy głównie osób skrajnie zaniedbanych pod względem higienicznym. Prawdopodobnie to ten ostatni fakt sprawił, że obecność wszy powszechnie łączy się z brudem. Nie jest to prawda. 

Wszawica głowowa to głównie problem dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Częstotliwość występowania wszawicy nasila się latem, gdy dzieci podróżują podczas wakacji. Dlatego właśnie trzeba sprawdzać stan ich włosów po powrocie z kolonii i obozów, a także w ciągu roku szkolnego, raz w miesiącu, dokładnie kontrolować stan skóry głowy. Obowiązek ten należy do rodziców.

Wesz głowowa żywi się wyłącznie krwią i zasiedla owłosioną skórę głowy człowieka. Wszawica nieleczona może prowadzić do zakażeń bakteryjnych, a w skrajnych przypadkach do zmian liszajowatych lub wręcz powikłań w postaci łysienia plackowatego. Przeważnie konieczna jest  kuracja u wszystkich domowników, gdyż łatwo o zainfekowanie innych członków rodziny poprzez stosowanie tych samych akcesoriów do włosów oraz ubrań.

wszawicaAktualnie leczenie wszawicy nie jest skomplikowane. Podstawową metodą zapobiegania wszawicy jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Nie wolno udostępniać, ani pożyczać nikomu przedmiotów własnych np. szczotek do włosów, ręczników, czapek, bo za ich pośrednictwem pasożyty mogą się przenosić z osób chorych na zdrowe. Zaleca się również ograniczanie kontaktu z włosami innych osób – jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Ważne  jest regularne sprawdzanie, czy nie ma widocznych gołym okiem białawych gnid lub brązowych osobników dojrzałych oraz dbanie o włosy.

Zdaniem lekarzy wszawica łączy się z nowoczesnym trybem życia. Chociaż świadomość zdrowotna wśród Polaków rośnie, a poziom ogólnej higieny bardzo się poprawił, liczba przypadków wszawicy w ciągu ostatnich lat niemal się podwoiła, gdyż jest nas coraz więcej i żyjemy coraz bliżej siebie. Wesz może bardzo łatwo zawędrować na nowego żywiciela. Okazją do złapania wszy są przede wszystkim duże skupiska dzieci np. szkoły, przedszkola, obozy, sale zabaw, kolonie.

W przypadku stwierdzenia u siebie lub u osób najbliższych objawów zakażenia wszawicą, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie i preparaty łagodzące uciążliwy świąd towarzyszący chorobie.

Tagi:

wszawica, wszawica głowowa, wszawica łonowa, leczenie wszawicy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<