- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 7:00 - 20:00
- sobota: 8:00 - 16:00
Nadnercza to niewielkie, ale niezwykle istotne gruczoły dokrewne, określane mianem przeżyciowych, czyli takich, bez których człowiek nie może przeżyć. Ich główną rolą jest wytwarzanie ważnych hormonów wpływających na emocje oraz decydujących o właściwej gospodarce wodnej: kortyzolu, aldosteronu, katecholaminy oraz androgenów. Chociaż każdy z nich spełnia w nim określoną rolę zwykło się je nazywać hormonami stresowymi. Niestety, ze względu na nieswoistość objawów, patologie nadnerczy należą do często ciężko rozpoznawalnych, stąd warto zadbać w ich wypadku o profilaktykę (np. coroczne badanie usg jamy brzusznej z układem moczowym).
Nadnercza znajdują się na górnym biegunie nerek. Waga jednego gruczołu waha się przeciętnie od 10 do 18 gramów. Oba składają się z kory, która produkuje hormony sterydowe (aldosteron oraz kortyzol) i w mniejszym stopniu płciowe, a także rdzenia odpowiedzialnego za wytwarzanie hormonów zwanych katecholaminami, czyli adrenaliny i noradrenaliny.
Aldosteron wpływa na regulację gospodarki wodnej, potasowej oraz sodowej. Ma ona istotny wpływ na funkcjonowanie zarówno nerek, jak również układu krążenia. Z kolei kortyzol pełni istotną rolę w regulacji przemiany węglowodanowej, a co za tym idzie, hamuje procesy zapalne. Przypisuje się mu także działanie antystresowe. Należy jednak uważać na jego nadmiar, który powoduje osłabienie układu immunologicznego.
Adrenalina (określana także jako epinefryna) jest odpowiedzialna głównie za to, jak nasz organizm zareaguje na zagrożenie lub stres. Przyspiesza ona bicie serca, a przy tym poprawia jego pojemność minutową, a ponadto (w niewielkim stopniu) rozszerzą naczynia wieńcowe. Hormon ten ma też istotny wpływ na rozszerzanie źrenic i oskrzeli oraz zwiększenie ciśnienia krwi, reguluje poziom glukozy we krwi oraz hamuje perystaltykę jelit. Niemniej istotna noradrenalina ma podobne działanie co adrenalina i przy tym silnie oddziaływuje na układ krążenia. Przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego, skurczowego oraz rozkurczowego.
Choroby nadnerczy wpływają na zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Ponadto zmniejszeniu ulega odporność na stres oraz infekcje, a dodatkowo podnosi się ciśnienie krwi. Nadnercza są narażone m.in. na takie przypadłości jak:
Nadnercza stanowią jedne z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego, bez których nasz organizm nie mógłby w ogóle funkcjonować. Nie wolno więc bagatelizować żadnych z objawów, które mogą świadczyć o ich schorzeniach i jak najszybciej udać się z nimi do lekarza endokrynologa, który zleci diagnostykę i podejmie leczenie.
POWRÓT*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.