Nużyca - objawy i leczenie

Czytanie lektora:

nużycaNużeniec ludzki jest to roztocze zasiedlające okolicę gruczołów łojowych i torebek włosowych człowieka. Jest to mały pajęczak widziany wyłącznie w  powiększeniu mikroskopowym. Sam roztoczak jest niegroźny dla skóry, ale jego odchody gromadzące się w okolicach gruczołów łojowych i torebek włosowych wywołują szereg chorób dermatologicznych i okulistycznych zwanych nużycą .

Występuje on w rejonie głowy człowieka i odżywia się wydzielinami skóry, łojem, przesączem osocza krwi i martwymi komórkami naskórka. Nużeniec atakuje głównie skórę głowy, szyję i twarz ale zadomowić się może wszędzie, szczególnie w mieszkach włosowych lub gruczołach potowych czy łojowych, powodując  ich zapalenie, uniemożliwiając prawidłową funkcję wydzielniczą. Występuje wtedy wysypka – małe, czerwone, swędzące krostki, czasem sączy się z nich wydzielina surowicza, a zdarza się też ropna. Na twarzy zaczyna pojawiać się problem pod postacią zatykających się porów, mnożących się zaskórników i wągrów. Choroba powoduje też pękanie naczynek krwionośnych, co  powoduje powstawanie nierównych, zlewających się czerwonych plam, często mylnie branych za objawy trądziku różowatego.

Jeśli nużeniec zadomowił się w mieszkach włosowych na głowie, rzęsach, brwiach, brzegach powiek czy nawet w okolicach łonowych, będzie powodował wzmożone wypadanie włosów w tych obszarach. Jest to dość charakterystyczne dla tej choroby. Podobnie jak to, że np. włoski brwi zaczynają nagle rosnąć w innym kierunku. Spowodowane jest to namnożeniem się nużeńca w mieszku włosowym tak bardzo, że przesunęła się cebulka włosowa. Zmianom w mieszkach włosowych często towarzyszy podrażnienie, czasem opuchlizna i świąd.

Nużeńcem zarazić się można wszędzie tam, gdzie jest bezpośredni kontakt ze skórą, sprzętem, ręcznikami, pościelą niewłaściwie odkażaną i praną tam, gdzie nie są przestrzegane zasady higieny. Miejscem zakażenia są np.  gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, hotele, siłownie czy szpitale.

Nużyca jest powszechnie znaną chorobą pasożytniczą, ale ze względu na znikome objawy bywa mylona z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi o innym podłożu. Nużyca, która nie jest leczona, połączona ze złą pielęgnacją, prowadzi często do masowego wypadania włosów, osłabienia lub braku ich odrostu. Podobne objawy mogą dotyczyć rzęs oraz brwi.

Leczenie dermatologiczne oraz właściwa, umiejętna pielęgnacja skóry owłosionej powodują ponowny odrost owłosienia, ustąpienie łojotoku oraz świądu. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym,  także powinny zostać przebadane przez lekarza dermatologa i poddane leczeniu.

Tagi:

nużaniec ludzki, nużyca, wysypka, świąd, torebka włosowa, gruczoł łojowy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,3 gwiazdki z 72 oddanych głosów.

<