U każdego zdrowego człowieka podczas snu dochodzi do fizjologicznego spadku napięcia mięśni, co powoduje utratę kontroli nad nimi i niewielkie osłabienie oddychania. Z kolei u osób chorych na OBS występuje zapadanie się gardła i języka, co jest powodem powstawania bezdechów - zupełnego lub zbyt małego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi oraz szybki spadek ilości tlenu powodują duszenie się. Niedotlenienie oraz nasilone ruchy oddechowe wywołują z kolei nagłe wybudzenia się chorych.
Wybudzenia stanowią zazwyczaj krótkotrwałe momenty niezapamiętywane przez chorego. Wystarczają do tego, aby drożność dróg oddechowych została przywrócona, jednak nie trwa do długo, gdyż po zaśnięciu, znów dochodzi do bezdechu. Zdarza się także, że nasilenie objawów jest tak duże, iż dochodzi do gwałtownego wybudzenia się, któremu towarzyszy kołatanie serca oraz przyspieszony oddech lub brak powietrza.
Objawy obturacyjnego bezdechu sennego można podzielić na dzienne i nocne. W ramach pierwszych występuje przebudzenie się z towarzyszącym bólem głowy oraz suchością w ustach, nieprzynoszący wypoczynku sen, trudności w koncentracji, nasilona senność w ciągu dnia, drażliwość, a ponadto u mężczyzn - zaburzenia potencji. Do najczęściej obserwowanych oznak OBS w nocy należą: bezdechy, nieregularne i głośne chrapanie, nagłe wybudzenia ze snu (często bardzo niespokojnego), nadmierna potliwość, czy też potrzeba oddania moczu.
Na wystąpienie OBS ma wpływ wiele czynników np.:
- nieleczona nadczynność tarczycy,
- akromegalia,
- nadwaga,
- opadające, wydłużone podniebienie miękkie i języczek,
- cofnięta żuchwa,
- skrzywiona przegroda nosa,
- polipy lub przerośnięte małżowiny nosowe,
- krótka szyja.
Nieleczony OBS może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań takich jak:
- niewydolność i zaburzenia rytmu serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedotlenienie i udar mózgu,
- choroba niedokrwienia serca,
- nadciśnienie i serce płucne,
- impotencja,
- obniżone libido,
- zespół metaboliczny
- cukrzyca
Do zdiagnozowania oraz określenia nasilenia OBS wykorzystywane jest badanie polisomnograficzne. Wykonuje się je w nocy podczas snu.
W naszej placówce, możecie Państwo wykonać diagnostykę OBS. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Leczeniem i diagnostyką bezdechu sennego zajmuje się lekarz pulmonolog.
Do głównych metod leczenia choroby należą: stosowanie w trakcie snu protezy powietrznej CPAP (wtłaczanie powietrza do płuc pod zwiększonym ciśnieniem przez nos lub usta i nos), aparat nazębny, lub leczenie operacyjne. Jeśli OBS jest zdiagnozowany u osób z nadwagą, konieczna jest dodatkowo normalizacja masy ciała.
Tagi:
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.