Dieta przy kamicy żółciowej

Czytanie lektora:

Kamica żółciowa, czyli kamica pęcherzyka żółciowego (popularnie nazywanego woreczkiem), charakteryzuje się obecnością w pęcherzyku żółciowym złogów zbudowanych z różnych substancji chemicznych znajdujących się w żółci. W prawidłowych warunkach substancje te się rozpuszczają i są usuwane do przewodu pokarmowego. W warunkach nieprawidłowych, czyli przy nadmiernym zagęszczeniu żółci, dochodzi do ich wytrącenia w drogach żółciowych. Wtedy konieczna jest wizyta u gastrologa.

Kamica żółciowa może przebiegać bezobjawowo, aż do czasu zaistnienia tzw. kolki żółciowej, której ataki są niezwykle bolesne. Chory odczuwa wtedy silne bóle brzucha, ma wymioty, wzdęcia oraz zaparcia.

Czynnikami ryzyka powstania kamicy żółciowej są:

- dojrzały wiek

- predyspozycje genetyczne

- cukrzyca

- hipertriglicerydemia (zwiększone stężenie trójglicerydów)

- płeć żeńska (2-3 razy częściej niż mężczyźni)

- otyłość

- mukowiscydoza

- przewlekłe infekcje dróg żółciowych

- błędy żywieniowe: zbyt mała ilość błonnika pokarmowego w diecie; nieregularne posiłki; nadmierna ilość cukru, miodu, słodyczy; nadmierna ilość tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu; zbyt mała ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

W przypadku kamicy żółciowej bardzo ważna jest odpowiednio dobrana dieta, która może w znaczny sposób wpłynąć na jakość wytrącania się złogów w obrębie dróg żółciowych. Jej zasady zależą od przebiegu choroby oraz rodzaju dolegliwości, na które uskarża się osoba chora. Przy kamicy bezobjawowej należy wykluczyć lub ograniczyć tłuszcze zwierzęce, szczawiany oraz potrawy ostre. Właściwa dieta powinna być natomiast bogata w błonnik, najlepiej w postaci owoców i warzyw, ale nie strączkowych.

Gdy pojawią się dolegliwości bólowe należy zrezygnować z błonnika (szczególnie tego nierozpuszczalnego, czyli z kasz, pieczywa razowego, etc.), gdyż może potęgować nieprzyjemne dolegliwości i zastąpić je pieczywem jasnym. Wskazane też są ryby oraz chude mięso, a warzywa i owoce najlepiej wtedy spożywać w postaci gotowanej.

Dobrze jest zasięgnąć rady dietetyka, który napisze dietę odpowiednio dobraną do stanu choroby, trybu życia chorego, a także wskaże dokładnie, jakich pokarmów należy unikać, a które mogą bardzo skutecznie wspomóc proces leczenia.

gastrolog 

dietetyk

Tagi:

kamica żółciowa, dieta

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<