Przewlekłe biegunki - czy to zespół krótkiego jelita?

Czytanie lektora:

Zespół krótkiego jelita – tą nazwą określa się upośledzenie funkcjonowania części lub całości jelita cienkiego. Taki stan prowadzi do poważnych problemów z przyswajaniem składników odżywczych przez organizm, a następnie do niedożywienia.

Przyczyn powstania zespołu krótkiego jelita jest kilka, np.:

- martwica jelita cienkiego, którą wywołuje przeważnie zakrzep albo zator żylny,

- resekcja odcinka jelita,

- zaburzenia wchłaniania (choroba popromienna jelit, celiakia),

- przetoki — zewnętrzne lub wewnętrzne.

W przebiegu choroby dochodzi do powikłań, które są jednocześnie jej objawami, między innymi są to bardzo ostre i przewlekłe postacie biegunek, które wyniszczają organizm, zaburzając gospodarkę wodno-elektrolitową. W konsekwencji taka sytuacja może doprowadzić do kwasicy metabolicznej. Kolejnym powikłaniem w miarę postępu choroby jest: kamica żółciowa i moczanowa, choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, zaburzenia funkcjonowania wątroby.

Leczenie zespołu krótkiego jelita jest niezwykle trudne i wymaga czasu. W przypadku, gdy przeprowadzana była resekcja jelita, lekarz uzyskuje informacje, jaki zasięg objęła i którego jelita, a następnie zleca wykonanie badań między innymi: krwi (biochemia i morfologia z rozmazem) i moczu (tzw. dobowa zbiórka moczu), aby dowiedzieć się, czy występują zaburzenia wchłaniania.

Pacjent, który przeszedł operację, jest nawadniany dożylnie w celu uzupełnienia elektrolitów i wyrównania niedoborów płynów. Podaje mu się inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego, aby zapobiec powstaniu wrzodów. Jednocześnie stosuje się odżywianie dojelitowe. Następnie pacjent zaczyna otrzymywać pokarmy doustnie. Jednak decyzję odnośnie do zmiany sposobu żywienia podejmuje się na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Kolejnym etapem jest ustalenie odpowiednio zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze lekkostrawnej diety, aby zapobiec niedoborom pokarmowym. Chory musi być pod stałą kontrolą, żeby w razie jakichkolwiek niebezpiecznych dla zdrowia symptomów, móc się zwrócić o pomoc. Chociaż zupełne wyleczenie zespołu krótkiego jelita nie jest możliwe, to podstawowym celem leczenia jest przystosowanie skróconego odcinka jelita tak, aby mógł się przystosować do nowych zadań.

 

Tagi:

biegunka, krótkie jelito, jelito cienkie, martwica

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<