W dzisiejszych czasach, gdy nasze życie zdominował pośpiech, coraz rzadziej odżywiamy się prawidłowo. Długotrwale powtarzane błędy dietetyczne, w wielu przypadkach skutkują rozwojem schorzeń układu pokarmowego. Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy gastryczne, nie ma powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą u lekarza gastrologa.
Niestety często zdarza się że objawy, które na początku uznajemy za niegroźne niestrawności, mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia - np. chorobę wrzodową czy nawet nowotwory. Wizyta u lekarza gastrologa nie musi wcale być związana z uciążliwymi badaniami. Często już sam wywiad i odpowiednio dobrane leki potrafią znacząco poprawić stan naszego zdrowia.
Wiele osób pochłoniętych przez stres i pracę coraz częściej zapomina o odpowiednich porach posiłków oraz o ich liczbie. Żeby ochronić się przed problemami trawiennymi należy jeść pięć posiłków dziennie co około 3 godziny aby nasz metabolizm się ustabilizował a organizm przyzwyczaił. Mamy wówczas energię na cały dzień i nie jesteśmy ociężali, ponieważ spożywane porcje są dość małe a częste.
Często ból żołądka, jelit lub pęcherzyka żółciowego, mylony jest z bólami kręgosłupa i zagłuszany przez pacjentów przyjmowaniem coraz większych ilości tabletek przeciwbólowych. W takich przypadkach wystarczy udać się do lekarza gastrologa lub chociażby na zwykłe badanie ultrasonograficzne, aby upewnić się czy to przypadkiem nie jest choroba wrzodowa czy też zespól jelita drażliwego, na które choruje coraz większa liczba pacjentów.
Do podstawowych objawów zaburzeń trawiennych należą:
- wzdęcia,
- syndrom jelita drażliwego,
- zaparcia,
- gazy,
- zgaga,
- biegunka.
Początkowo mogą to być tylko łagodne sygnały ostrzegawcze, jednak jeżeli nie będą wprowadzone odpowiednie zmiany w codziennej diecie oraz odpowiednio dobrane leczenie, może to doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Dodatkowymi objawami problemów trawiennych, nie kojarzącymi się bezpośrednio, z chorobami układu pokarmowego mogą być też:
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- zaburzenia snu.
Przy zaobserwowaniu któregoś z tych objawów, zwłaszcza gdy stan ten jest, stanem długotrwałym, bądź nawracającym, należy skonsultować się z lekarzem gastrologiem lub gastroenterologiem, który poprzez odpowiednio dobrane leczenie, jest w stanie, w wielu przypadkach, szybko i skutecznie, poprawić komfort życia pacjenta.
Tagi:
gastrolog, wzdęcia, jelita, zaparcia, zgaga, trawienie
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.