Wrzód to ubytek w błonie śluzowej żołądka albo dwunastnicy dochodzący do warstwy mięśniowej ich ściany. Może się przyczyniać do powstania krwawienia lub nawet, w niektórych przypadkach, do przedziurawienia narządu.
Wszechobecny pośpiech, złe odżywianie, papierosy, alkohol i stres przyczyniają się do osłabienia organizmu i pojawienia schorzenia. Duża ilość przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy, spowodowana jest również zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, jednak nie każdy wrzód żołądka jest związany z zakażeniem tą bakterią.
Powstawaniu wrzodów sprzyja też przyjmowanie leków, np. środków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (popularna aspiryna), lub leków przeciwreumatycznych. Ciężkie wypadki albo przebyte operacje również mogą wywołać wrzody żołądka. Długoczasowa terapia niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (leki NLPZ) bywa również przyczyną powstania wrzodów, ponieważ podrażniają one śluzówkę żołądka, podobnie jak acetylosalicylany.
Do podstawowych objawów wrzodów żołądka zaliczamy:
- zgagę,
- wzdęcia,
- częste bóle brzucha, zwłaszcza po jedzeniu,
- brak apetytu,
- ból, który bardzo często pojawia się pośrodku brzucha, poniżej mostka albo tuż nad pępkiem,
- pieczenie,
- palenie,
- uczucie głodu, opisywane przez pacjentów jako ssanie w żołądku.
Dolegliwościom tym, towarzyszyć mogą : mdłości, zgaga, odbijanie, silne wymioty.
Przy wrzodach żołądka charakterystyczne bywa nasilenie bólu po jedzeniu. Przyczyną bólu mogą być też nawet niewielkie nadżerki, które wymagają leczenia, gdyż mogą się przekształcić we wrzody. Objawy wrzodów żołądka uzależnione są z reguły od umiejscowienia danego wrzodu i stopnia zaawansowania.
Podstawowym badaniem zlecanym przez lekarza gostrologa, które potwierdzić może występowanie wrzodów żołądka jest gastroskopia. Lekarz specjalista prowadza przez przełyk aparat tzw. gastroskop z giętkim przewodem, który zakończony jest minikamerą. Widzi błonę śluzową i może pobrać wycinki z miejsca owrzodzenia (badanie histologiczne). Badanie to niezbędne przy istniejących wrzodach żołądka, ponieważ niekiedy mogą się one przekształcić w zmiany nowotworowe, które bez badania histopatologicznego są nie do odróżnienia, od zmian nadżerkowych. Na pobranych wycinkach można przeprowadzić test potwierdzający obecność Helicobacter pylori.
Ponieważ zdarza się, że w kilku procentach przypadków zmiany wrzodowe mogą być przeoczone w endoskopii, wskazanym badaniem uzupełniającym jest wykonanie zdjęć RTG przewodu pokarmowego po wypiciu przez chorego tzw. kontrastu.
Zawsze zaleca się również wykonać test wykrywający antygeny Helicobacter pylori w kale. Jeśli obecność bakterii się potwierdzi, najczęściej wtedy stosowana jest kuracja będąca połączeniem zastosowania inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków.
W przypadku wykrycia innych przyczyn choroby stosowane są między innymi leki zobojętniające działanie kwasu żołądkowego. Każdy pacjent ze zdiagnozowanymi wrzodami powinien przestrzegać odpowiedniej diety i unikać leków podrażniających żołądek. W bardzo ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne wrzodów żołądka.
Tagi:
badania, wrzody żołądka, żołądek, hlicobacter pylori, badanie kału, gastroskopia
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.