Zgaga, czego może być objawem?

Czytanie lektora:

zgagaZgaga, która jest często charakteryzowana przez pacjentów, jako nieprzyjemne „palenie w przełyku”, należy do wielce uciążliwych dolegliwości. Jest to dolegliwość dość często występująca, jednak czasami jest jednym z pierwszych sygnałów alarmowych, świadczących o stanie chorobowym, rozwijającym się w przewodzie pokarmowym. Zgaga, oprócz uczucia palenia w przełyku, może objawiać się poprzez kwaśne, nieprzyjemne odbijanie, cofanie się treści żołądkowej, a także poprzez ból w nadbrzuszu oraz za mostkiem.

Jeśli pojawia się ona rzadko, po zbyt obfitym oraz ciężkostrawnym posiłku, nie jest objawem niepokojącym, ponieważ stanowi ona całkowicie naturalną obronę naszego organizmu. W takiej sytuacji ulgę przyniesie zastosowanie leku dostępnego bez recepty, który zobojętni kwas żołądkowy (np. Manti, Rennie, Ranigast, etc.).

Jeśli natomiast zgaga pojawia się często, po każdym, nawet lekkostrawnym, posiłku lub w nocy, może wskazywać na refluks czy wrzody żołądka lub dwunastnicy. Wtedy koniecznie należy się skonsultować z lekarzem gastrologiem, który podejmie dalsze leczenie.

Na co może wskazywać przewlekła zgaga:

  • niestrawność – czemu towarzyszy palenie w gardle, ból brzucha w okolicy pępka, odbijanie oraz wzdęcia
  • refluks żołądkowo-przełykowy – czyli osłabienie zwieracza wpustu w dolnym odcinku przełyku (prawidłowo mięsień ten rozkurcza się, gdy pokarm przesuwa się w stronę żołądka i zamyka, gdy pokarm do niego trafi, co zapobiega zarzuceniu kwaśnego soku żołądkowego do przełyku); w przypadku, gdy mięsień zwieracza straci swoją naturalną elastyczność, ten kwaśny sok żołądkowy przedostaje się do przełyku, wywołując przy tym silne pieczenie oraz dotkliwy ból; za refluks może też odpowiadać otyłość, zaburzenia w opróżnianiu żołądka oraz ciąża
  • wrzody żołądka – które wiążą się z pieczeniem, silnym bólem oraz nudnościami przed jedzeniem lub na czczo; po posiłku te dotkliwe objawy ustępują
  •  wrzody dwunastnicy – objawiają się bólem i lekkim paleniem w gardle po jedzeniu

Zgaga może też być efektem palenia papierosów na czczo. Jest to bardzo niebezpieczny nawyk, podrażniający śluzówkę układu pokarmowego i oddechowego, należy zatem unikać go za wszelką cenę. Oczywiście najlepiej jest całkowicie rozstać się z nałogiem.

Tagi:

zgaga, niestrawność, refluks, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<