Rumianek pospolity

Czytanie lektora:

Zielone leki – Rumianek pospolity (Chamomilla recutita)

Zastosowanie i działanie lecznicze:

rumianekRumianek pospolity jest jednym z najstarszych leków roślinnych znanych ludzkości; opisany był we wszystkich dziełach medycznych w starożytności. Stosowany był jako środek kojący w bólach brzucha i przeciwzapalny. Stosowano go do przemywania oczu podczas zapalenia spojówek oraz do okładów na oparzenia. Obecnie również ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie. Przede wszystkim jako środek rozkurczowy i przeciwzapalny i przewodu pokarmowego, nerek, zaburzeniach wydzielania żółci. Zastosowanie znalazł również w przemyśle kosmetycznym.

  • właściwości tego zioła są znane i doceniane ze względu na działanie przy zaburzeniach przewodu pokarmowego.
  • jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwuczuleniowe mogą być wykorzystane podczas leczenia nieżytów żołądka i jelit,
  • zaburzeń po przyjmowaniu silnych leków np. antybiotyków.
  • ponadto napar z rumianku jest bardzo pomocny w leczeniu zaburzeń  układu pokarmowego, a także w przypadkach dolegliwości żołądkowych pierwszego okresu ciąży.
  • może też być używany przy braku apetytu i w zaburzeniach trawienia, pobudza bowiem wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach.
  • flawonoidy oraz pochodne kumaryny mają silne działanie przeciwskurczowe i wiatropędne, co może być korzystne w przypadkach wzdęć brzucha i kolek, a także bólów spowodowanych infekcjami dróg moczowych.
  • rumianek pospolity, jest on szczególnie ceniony w leczeniu zapaleń jamy ustnej i gardła, zapaleń zatok, a także zapaleń błon śluzowych dróg rodnych.
  • oprócz tego przy stanach zapalnych spojówek oczu, w zapaleniach ropnych i alergicznych, zapaleniach rogówki i tęczówki.
  • stosowany na skórę oraz na błony śluzowe może być pomocny w leczeniu stanów zapalnych, owrzodzeń i ran, oparzeń zarówno słonecznych jak też po naświetlaniach promieniami Roentgena.
  • rumianek jest polecany także w leczeniu niemowląt. Należy go stosować wtedy, gdy niemowlak cierpi na kolki jelitowe, bóle brzucha lub w czasie gdy wyrzynają mu się zęby, ponieważ rumianek posiada również łagodne działanie uspokajające i znieczulające. Jednakże przy jakichkolwiek podejrzeniach, reakcji alergicznej, należy natychmiast przerwać terapię i skontaktować się z lekarzem pediatrą.

laryngolog rumianekChoć jeden ze składników olejku rumiankowego – chamazulen – ma właściwości przeciwalergiczne, to jednak rumianek stosowany zewnętrznie (do kompresów, przecierania skóry) może powodować reakcję uczuleniową u osób szczególnie wrażliwych.

Przed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż „wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

Tagi:

rumianek, nerki, nieżyt żołądka, jelita

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.