Ostropest plamisty

Czytanie lektora:

Zielone leki – Ostropest plamisty  (Sylibum marianum)

Zastosowanie oraz działanie lecznicze:

wątroba gastrologWyciąg z owoców ostropestu plamistego działa ochronnie na miąższ wątroby. Ostropestu używa się w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby i wspomagająco w zaburzeniach czynności oraz przewlekłych stanach zapalnych wątroby.

Produkty uzyskiwane z tej rośliny zawierające kompleks flawonolignanów są głównie zalecane podczas długotrwałej terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem, ale i w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.

Regularne spożywanie nasion ostropestu zdecydowanie podnosi poziom glutationu (najważniejszego enzymu, który produkuje organizm, umożliwiającego odtruwanie i usuwanie rozmaitych toksyn) oraz usuwa z organizmu nadmiar estrogenów i występujących we współczesnym środowisku - hormonu zaburzającego działanie układu hormonalnego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Obecnie surowiec ten stosuje się głównie w postaci przetworzonej.

Ze względu na fakt, iż olej ostropestowy posiada dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, stał się on przedmiotem zainteresowania wytwórców kosmetyków. Według informacji od producentów, kompleks flawonolignanów w kosmetykach zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia cerę i poprawia zdolności regeneracyjne skóry.

ostropest plamistyCiekawostką godną uwagi jest fakt, że roślina ta wykazuje też pewne działanie antynowotworowe, jeden ze składników sylimaryny, silibinina (która jest głównym aktywnym czynnikiem), wykazał in vitro działanie przeciwnowotworowe wobec ludzkich komórek raka prostaty, ludzkich komórek nowotworów sutka, komórek rakowych szyjki macicy, komórek raka okrężnicy oraz komórek raka płuca. Co ważne stwierdzono niską toksyczność – bez niepożądanych działań ubocznych, nawet przy wysokich dawkach.

W zalecanych dawkach ostropest plamisty nie ma działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu. Dodać należy, że zmielone nasiona ostropestu posiadają też sporo błonnika, przez co doskonale działają na perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom,  pod warunkiem jednak jednoczesnego odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jednym słowem, jeśli do swojej codziennej diety włączysz ostropest plamisty, twoja wątroba będzie ci wdzięczna.

gastrolog warszawaPodczas stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo - jelitowych. Dość rzadko obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, trzeba możliwie szybko poinformować o nich lekarza. Ta metoda nie powinna być używana do leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo, nie zaleca się stosowania tego zioła u dzieci poniżej 12 roku życia, a także u kobiet w czasie ciąży i laktacji.

Przed zastosowaniem preparatu ziołowego, należy sprawdzić jego datę ważności. Zalecamy przechowywanie ziół i preparatów ziołowych, w miejscach niedostępnych dla dzieci , w zamkniętych opisanych pojemnikach, bez dostępu światła słonecznego, suchych i nienarażonych na wahania temperatury. Preparaty należy stosować według zaleceń umieszczonych na opakowaniach i nie przekraczać zaleconych dawek.

W przypadku zaobserwowania objawów alergicznych, zalecamy natychmiastowe odstawienie preparatu i jak najszybszą konsultację z lekarzem. Przy stosowaniu, jakichkolwiek terapii naturalnych, prosimy o zachowanie umiaru, a w przypadku dłuższego przyjmowania preparatów ziołowych, o powiadomienie o tym lekarza prowadzącego.

Najważniejszą zasadą, o której zawsze Państwo musicie pamiętać jest to, iż „wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną. Ważna jest dawka!

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<