Do urologa czy nefrologa?

Czytanie lektora:

W czym specjalizuje się każdy z nich?

Urolog jest powszechnie błędnie kojarzony jako lekarz, który pomaga tylko mężczyznom. W rzeczywistości jego pacjenci, to kobiety i mężczyźni mający problemy z drogami moczowymi. W trakcie leczeniu pacjenta bardzo często należy podjąć się działania operacyjne.

Z jakimi problemami udać się do urologa?

Przede wszystkim będą to objawy takie jak:

  • ból przy oddawaniu moczu
  • nietrzymanie moczu
  • zmiany w moczu
  • pieczenie bądź swędzenie cewki moczowej
  • zmiany w wyglądzie prącia

Udając się na wizytę do urologa należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań, jednakże, aby precyzyjnie dokonać diagnozy z pewnością konieczne będzie ponowne badanie moczu, krwi, USG, a także inne, dostosowane do konkretnych dolegliwości.

Czym zajmuje się nefrolog?

Nefrolog to lekrz, który bada nerki - zajmuje się ich budową, funkcjonowaniem a także leczeniem. Różnica między urologiem a nefrologiem jest też taka, że pierwszy podejmuje działania operacyjne, natomiast drugi działa tylko nieinwazyjnie.

Z jakimi problemami udać się do nefrologa?

  • bolesne oddawanie moczu,
  • częstomocz,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu.

Często choroby, którymi zajmuje się nefrolog, takie jak kamica moczowa czy niewydolność nerek, są ciężkie do wykrycia, gdyż w początkowych stadiach przebiegają bardzo łagodnie.

Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie wykonywać badanie moczu (przy dolegliwościach układu moczowo-płciowego również: badanie nerek, USG nerek). Jeśli nasze nerki odmawiają posłuszeństwa i doskwierają nam problemy z oddawaniem moczu koniecznie musimy udać się do jednego z nich.

Należy pamiętać, że najważniejsze jest to, abyśmy udali się do specjalisty, który zleci nam odpowiednie badania (badanie nerek, badanie moczu, USG nerek). Urolog i nefrolog to lekarze, które ściśle ze sobą współpracują, dlatego nie musimy mieć żadnych obaw, że wybierzemy błędnie – każdy z nich pomoże nam w dolegliwościach układu moczowego.

Tagi:

urolog, nefrolog, nerki, częstomocz, badanie moczu, układ moczowy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,4 gwiazdki z 76 oddanych głosów.

<