Wiosna i lato to sezon na kleszcze, licznie występujące w trawach i ściółce łąk i lasów.
Ugryzienie kleszcza może wywoływać boreliozę. Choroba ta jest przenoszona przez duży odsetek kleszczy. Przed ugryzieniem przez kleszcza możemy się częściowo zabezpieczyć nosząc w miejscach występowania kleszczy pełne obuwie, ubrania z długimi rękawami i nogawkami.
Zawsze należy pamiętać aby obejrzeć dokładnie swoje ciało po spacerze. Jeśli zauważymy kleszcza na skórze to trzeba szybko go usunąć i obserwować miejsce ugryzienia przez kilka tygodni.
Przebieg boreliozy może początkowo być bezobjawowy, nie zawsze powstaje charakterystyczny rumień na skórze, powiększający się z czasem - tzw. rumień migrujący.
Diagnostyka boreliozy
Mamy do dyspozycji badania laboratoryjne dzięki którym możemy chorobę zdiagnozować i skutecznie leczyć.
Są to badania przeciwciał metodą ELISA w klasie IgG i IgM do wstępnej diagnostyki choroby.
Badanie WB do potwierdzenia choroby, bardziej dokładne i specyficzne, zalecane w diagnostyce.
Badanie LTT - do wykrycia aktualnie toczącego się zakażenia, monitorowania leczenia, w tym potwierdzenia wyleczenia.
Boreliozę w początkowej fazie (rumień wędrujący) diagnozują najczęściej lekarze dermatolodzy, wkraczając ze skutecznym i szybkim leczeniem farmakologicznym.
Leczeniem fazy wstępnej rozsianej i fazy zaawansowanej zajmują się lekarze reumatolodzy oraz lekarze Interniści wyspecjalizowani w leczeniu chorób zakaźnych.
Tagi:
borelioza, krętki boreliozy, rumień, kleszcze
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.