Leczenie boreliozy

Czytanie lektora:

Wiosna i lato to sezon na kleszcze, licznie występujące w trawach i ściółce łąk i lasów.

Ugryzienie kleszcza może wywoływać boreliozę. Choroba ta jest przenoszona przez duży odsetek kleszczy. Przed ugryzieniem przez kleszcza możemy się częściowo zabezpieczyć nosząc w miejscach występowania kleszczy pełne obuwie, ubrania z długimi rękawami i nogawkami.

Zawsze należy pamiętać aby obejrzeć dokładnie swoje ciało po spacerze. Jeśli zauważymy kleszcza na skórze to trzeba szybko go usunąć i obserwować miejsce ugryzienia przez kilka tygodni.

Przebieg boreliozy może początkowo być bezobjawowy, nie zawsze powstaje charakterystyczny rumień na skórze, powiększający się z czasem - tzw. rumień migrujący.

Diagnostyka boreliozy

Mamy do dyspozycji badania laboratoryjne dzięki którym możemy chorobę zdiagnozować i skutecznie leczyć.

Są to badania przeciwciał metodą ELISA w klasie IgG i IgM do wstępnej diagnostyki choroby.

Badanie WB do potwierdzenia choroby, bardziej dokładne i specyficzne, zalecane w diagnostyce.

Badanie LTT - do wykrycia aktualnie toczącego się zakażenia, monitorowania leczenia, w tym potwierdzenia wyleczenia.

Boreliozę w początkowej fazie (rumień wędrujący) diagnozują najczęściej lekarze dermatolodzy, wkraczając ze skutecznym i szybkim leczeniem farmakologicznym.

Leczeniem fazy wstępnej rozsianej i  fazy zaawansowanej zajmują się lekarze reumatolodzy oraz lekarze  Interniści wyspecjalizowani w leczeniu  chorób zakaźnych.

Tagi:

borelioza, krętki boreliozy, rumień, kleszcze

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 3,7 gwiazdki z 3 oddanych głosów.