Grypa to, jak wszyscy wiemy, zakaźna choroba wirusowa przenosząca się bardzo szybko i agresywnie drogą kropelkową. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia charakteryzuje się nagłym początkiem i wystąpieniem silnych objawów ogólnoustrojowych.
Do najczęstszych objawów grypy należą:
wysoka (39-40 st. C) gorączka, bardzo duże osłabienie i fatalne ogólne złe samopoczucie, bóle mięśniowe, bóle głowy i gałek ocznych, światłowstręt, łzawienie oraz objawy ze strony układu oddechowego - najczęściej suchy męczący kaszel, wodnisty katar, ból gardła. Nie powikłana powoduje ustąpienie ostrych objawów chorobowych po 3-5 czasem 7 dniach. Kaszel po infekcji grypowej może utrzymywać się nawet do kilku tygodni ale o znacznie mniejszym nasileniu.
W większości przypadków zachorowanie na grypę nie wymaga porady specjalistycznej, wymaga bezwzględnego "wyleżenia" w łóżku, leczenia objawowego lekami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi, dużymi dawkami witaminy C, spożywaniem dużej ilości płynów (zwiększona utrata płynów związana z potami gorączkowymi i wydzieliną z nosa). Nie należy stosować antybiotyków bo to choroba wirusowa.
Niewątpliwej interwencji lekarza wymagają powikłania choroby. Do najczęstszych należy zapalenie płuc bądź to pierwotne wirusowe, bądź wtórne bakteryjne charakteryzujące się nasileniem objawów choroby, uczuciem duszności, utrzymującą się gorączką, wilgotnym uciążliwym kaszlem. Rzadziej spotykane powikłania to zapalenie mięśni, zapalenie mózgu oraz wirusowe zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego.
W przypadku podejrzenia grypy szczególnej uwagi wymagają osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi układu oddechowego i krążenia, pacjenci z cukrzycą, małe dzieci u których znacznie częściej może dochodzić do powikłań ze strony wydolności układu oddechowego i krążenia oraz pogorszenia wydolności nerek. Decyzję co do leczenia antybiotykiem, lekami przeciwwirusowymi (Tamiflu, Rimantin) czy też konieczności hospitalizacji powinien podejmować lekarz po zebraniu wywiadu chorobowego i zbadaniu pacjenta. Ponadto w dobie powszechnej dostępności szczepionek nie należy zwlekać z uodparnianiem, a w szczególności u osób z grup zwiększonego ryzyka.
Tagi:
gruźlica skóry, posiew, badanie PCR
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.