Ból brzucha z lewej strony

Czytanie lektora:

Ból z lewej strony brzucha może sygnalizować niegroźne zaburzenia, ale także być objawem chorób ginekologicznych i układu pokarmowego. Umiejscowienie bólu i jego charakter pomagają lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy i podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu.

Ból brzucha z lewej strony na dole:

- kurczowy ból wzmagający się podczas dotyku wskazuje na zapalenie uchyłków jelita grubego. Dodatkowymi objawami są: gorączka, brak apetytu, dreszcze, nudności i wymioty, na zmianę zaparcia i biegunka. Możliwie jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza.

- kłujący, bardzo silny nagły ból może wskazywać na przepuklinę pachwinową. Dodatkowo pacjent odczuwa pieczenie i charakterystyczne ciągniecie podczas próby przesuwania worka przepuklinowego.

- pulsujący ból w dole brzucha jest bardzo niebezpieczny, gdyż przeważnie mówi o istnieniu tętniaka aorty brzusznej. Może promieniować do pachwiny i krocza albo do części krzyżowej pleców i zmieniać natężenie. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarza (chirurga naczyniowego), ponieważ w razie pęknięcia tętniaka, może dojść do wstrząsu krwotocznego, co jest równoznaczne z zagrożeniem życia.

- bardzo silny ból o charakterze skurczowym i rozpierającym, może oznaczać stan zapalenia jajnikówjajowodów, a także ciążę pozamaciczną. Do objawów bólowych dochodzą nudności, osłabienie ogólne oraz dreszcze. Konieczna jest szybka konsultacja ginekologiczna.

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami:

- ostry, nagły ból może wskazywać na choroby śledziony (urazy, zawał, ropnie). Jeśli dodatkowo promieniuje do ramienia, może sygnalizować, że nastąpiło pęknięcia śledziony. Następuje wtedy silny krwotok wewnętrzny do jamy brzusznej. Stan taki stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu śledziony.

- tępy skurczowy ból w okolicy pępka może wskazywać na przewlekłe niedokrwienie jelit. Ból pojawia się po spożyciu posiłku i bardzo powoli ustępuje. Choroba dotyczy głównie nałogowych palaczy i osób z miażdżycą ogólną. Wymaga konsultacji chirurga naczyniowego.

- opasujący bardzo silny ból o stałym natężeniu, trwający nawet do kilku dni promieniujący do pleców może oznaczać ostre zapalenie trzustki. Jego nasilenie zmniejsza się przy nachyleniu do przodu, a wzmaga podczas ziewania, kaszlu, kichania, płaczu. Dodatkowymi objawami są wymioty i nudności prowadzące do odwodnienia organizmu. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż stanowi zagrożenie życia.

- długotrwały ból po spożyciu jedzenia może świadczyć o przewlekłym zapaleniu trzustki. Jest to stan nieodwracalny, stopniowo niszczący ten narząd. Ból może promieniować do barku i łopatki. Dodatkowe objawy, to: nudności i wymioty, uczucie pełności i przejedzenia, biegunka tłuszczowa, wzdęcia, puste odbijanie.

Ból brzucha z lewej strony na górze:

- przewlekły piekący i przeszywający ból o silnym natężeniu może wskazywać na stan zapalny śluzówki przewodu pokarmowego (w tym wrzody żołądka i dwunastnicy). Dodatkowymi objawami są przeważnie: uczucie pełności, odbijanie, nudności i wymioty, brak łaknienia, wzdęcia.

- ból skurczowy występujący z niestrawnością może oznaczać chorobę Addisona-Biermera (autoimmunologiczna). Niekiedy występują wymioty podbarwione krwią oraz tzw. smoliste stolce.

Ból brzucha z lewej strony u kobiet ciężarnych:

- nagły bardzo silny ból może świadczyć o istnieniu ciąży pozamacicznej. Sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji na oddziale położniczym, ponieważ ewentualne pęknięcie balonika ciążowego, stanowi zagrożenie życia pacjentki.

Każdy bardzo silny ból brzucha występujący razem z wymiotami lub stolcem podbarwionymi krwią wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Tagi:

ból brzucha, jelito grube, przepuklina, tętniak, jajniki, śledziona

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 17 oddanych głosów.

<