Planujesz ciążę? Zacznij od leczenia zębów!

Czytanie lektora:

Jeśli jesteście właśnie na etapie planowania ciąży, to warto udać się wcześniej do wielu specjalistów – sprawdzenie stanu zdrowia pozytywnie wpłynie na pojawienie się pod sercem małej istoty. Młode mamy czasami nie zdają sobie sprawy, że nawet najmniejsze nieprawidłowości mogą znacząco wpłynąć na zdrowie płodu.

Dlaczego leczenie zębów w ciąży nie jest wskazane?

Oczywiście, jeśli przyszła mama jest już w ciąży i widzi, że z jej uzębieniem dzieje się coś niedobrego, to powinna udać się do stomatologa. Popularny mity o tym, aby w ciągu tych 9 miesięcy nie odwiedzać dentysty może być tragiczny w skutkach.

Jeśli planujemy ciążę, to warto odpowiednio wcześniej udać się do stomatologa. Profilaktyka uchroni nas od przymusu leczenia zębów w czasie ciąży. Znieczulenie zębów w ciąży, które często jest konieczne podczas leczenia stomatologicznego nie jest dobre dla płodu - do krwiobiegu przyszłej mamy mogą dostać się szkodliwe substancje - stanowi to realne przeciwwskazania do leczenia zębów w ciąży.

Jeśli przed zajściem w ciążę wybierzemy się do stomatologa, to zmniejszamy ryzyko pojawienia się stanów zapalnych czy infekcji zębów, które pojawiając się w ciąży, mogłyby spowodować infekcje narządów powodując przedwczesny poród.

Oczywiście leczenie zębów w ciąży (w tym znieczulenie zębów w ciąży) nie zawsze musi być konieczne. O wiele lepsza jest profilaktyka stosowana przed zajściem w ciążę - należy jednak obalić mit, że w jej trakcie jest to niemożliwe. Jeśli przyszła mama ma widoczne problemy z zębami w ciąży, to powinna udać się do stomatologa. Możliwe jest znieczulenie zębów w ciąży, które nie mają bezpośredniego wpływu na płód.

Dlatego podkreślmy – młoda Mamo, zanim zajdziesz w ciążę, idź do dentysty, jednak jeśli już masz pod sercem malutką istotę, a Twoje zęby potrzebują leczenia, to udaj się czym prędzej na wizytę - przecież zależy Ci na zdrowiu tego malucha!

Tagi:

ciąża, leczenie zębów, dentysta

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 2 oddanych głosów.