Diety odchudzające dla wszystkich, czyli dla nikogo

Czytanie lektora:

dieta cud dietetykBogactwo propagowanych diet jest niezmierzone. Co chwilę w mediach pojawia się jakaś nowa dieta „cud”, mniej lub bardziej skuteczna. Niestety nie każda z takich propozycji jest oparta na wiedzy na temat żywienia. Tylko niektóre diety nadają się do stosowania w domu.

Odpowiednio dobrana dieta odchudzająca musi być długoterminowa, indywidualnie dobrana przez specjalistę dietetyka i dostosowana do wieku, płci, stopnia zaawansowania i typu otyłości oraz towarzyszących zaburzeń metabolicznych i chorób towarzyszących, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia pracy układu trawienia itp.

dietetyk smieciowe jedzeniePodstawa leczenia otyłości to uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego. Wymaga to zredukowania ilości spożywanego pokarmu oraz zwiększenia aktywności fizycznej (bardzo ważne). Należy podkreślić, że niskokaloryczna dieta powinna być zgodna z zasadami prawidłowego żywienia, czyli musi zawierać podstawowe składniki pokarmowe, takie jak białko, węglowodany i tłuszcze oraz składniki mineralne i witaminy w odpowiednich proporcjach. Trudności z dostosowaniem się do zmian w sposobie odżywiania i stylu życia sprawiają, że poszukuje się ciągle nowych metod odchudzania, a w tym „cudownych diet” i „cudownych leków”. Stanowi to w naszych czasach ogólnoświatowy aspekt psychologiczny.

Wypada  jednakże podkreślić, że jak dotychczas nie wymyślono takich metod i prawdopodobnie nie zostaną nigdy wymyślone, zwłaszcza w odniesieniu do diety. Te ogólnodostępne są zwykle niezgodne z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi racjonalnego żywienia, a zatem mogą być szkodliwe dla zdrowia. W „cudownej” diecie odchudzającej ogranicza się lub zupełnie eliminuje tłuszcze, a wraz z nimi witaminy A, D, E i K - witaminy niezbędne w rozwoju i utrzymaniu kości, mięśni, zębów, a także wszystkich narządów wewnętrznych, tkanek (w tym krew) i płynów.

Długotrwałe stosowanie tych diet doprowadza w konsekwencji do wyniszczenia organizmu, który będąc osłabiony staje się podatny na wiele chorób i zaburzeń związanych z deficytem witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż aplikowanie sobie samodzielnie diet eliminacyjnych, w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do niedożywienia. Nie, to nie jest lapsus językowy:). Można być jednocześnie otyłym i niedożywionym. Należy przy tym pamiętać, iż przedłużające się niedożywienie, zamiast doprowadzić do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, doprowadza do nieuchronnego efektu jo-jo. Organizm wyniszczony dietą eliminacyjną, stara się w szybko uzupełnić niedobory, a to skutkuje zwiększonym apetytem.

otylosc dietetykZanim przystąpi się do kuracji odchudzającej warto skorzystać z konsultacji doświadczonego dietetyka, chociażby dlatego, że przyczyną nadmiernej liczby kilogramów może być ukryta choroba, np. jajników, tarczycy czy przysadki. W takim właśnie przypadku samodzielne odchudzanie się „nową modną dietą cud„ może jeszcze bardziej pogorszyć ten stan.

Tagi:

dieta, dieta odchudzająca, dieta cud, kalorie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<