Zapalenie pochwy - swędzenie, pieczenie, ból

Czytanie lektora:

Zapalenie pochwy jest schorzeniem bardzo powszechnym i można by zaryzykować stwierdzeniem, że przynajmniej raz w życiu każda kobieta miała z nim (z różnych przyczyn) do czynienia. Wydzielina intymna jest naturalnym, fizjologicznym śluzem, a jej kwaśny odczyn pełni bardzo ważną funkcję ochronną wewnętrznych narządów płciowych. O zapaleniu pochwy mówimy wtedy, gdy zostanie naruszona prawidłowa równowaga flory bakteryjnej pochwy.

Przyczyną zapaleń pochwy są zakażenia drobnoustrojami (bakteryjne, wirusowe, grzybicze). Do przełamania bariery ochronnej, którą stanowi wydzielina pochwowa o kwaśnym odczynie pH, może dojść podczas niewłaściwej higieny, stosunku seksualnego, miesiączki, porodu, łyżeczkowania jamy macicy, korzystania ze wspólnych ręczników itp.

Zapalenie pochwy daje bardzo uporczywe objawy, jakimi są: świąd, pieczenie, ból podczas stosunku i oddawania moczu, zaczerwienienie sromu, pojawiają się też charakterystyczne dla zakażenia danym czynnikiem upławy mające specyficzny zapach.

Zapalenia pochwy możemy podzielić na:

- drożdżakowe, które wywołane są przez grzyby; upławy mają gęstą, białą, serowatą konsystencję, nieprzyjemny ostry zapach, występuje przy tym świąd i zaczerwienienie pochwy i sromu;

- bakteryjne, zwane inaczej waginozą bakteryjną; skąpe szarawe upławy o mocnym rybim zapachu;

- rzęsistkowe, spowodowane wniknięciem do pochwy pierwotniaka – rzęsistka pochwowego; to zapalenie może przebiegać bezobjawowo, lecz gdy się rozwinie, szyjka pochwy staje się zaczerwieniona; upławy obfite i wodniste, o szaro-zielonym kolorze oraz bardzo nieprzyjemnym zapachu;

Po zauważeniu któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który pobierze materiał do wymazu w celu zbadania przyczyny zapalenia. W zależności od czynnika zapalnego stosuje się odpowiednie leczenie (niekiedy obojga partnerów), które musi być konsekwentnie doprowadzone do końca. Podczas leczenia należy powstrzymać się od współżycia, a po skończeniu leczenia pacjentka powinna stawić się na kontrolę lekarską.

Bardzo ważną sprawą jest unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz przestrzeganie prawidłowych zasad higieny, a także używanie „oddychającej” bielizny z dobrej gatunkowo bawełny. W miarę możliwości należy unikać również korzystania z publicznych toalet.

ginekolog

POWRÓT

Tagi:

zapalenie pochwy, pieczenie pochwy, swędzenie pochwy, ból pochwy, pochwa

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.