Przodozgięcie macicy

Czytanie lektora:

Wiele kobiet podczas rutynowego badania ginekologicznego, może usłyszeć od swoich lekarzy, iż mają przodozgięcie macicy. Nie brzmi to zbyt pozytywnie, dlatego większość pacjentek martwi się, że jest to poważne schorzenie, które należy leczyć. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie ma się czego bać. Przodozgięcie jest bowiem fizjologiczną cechą budowy macicy, która nie jest równoznaczna z jakąkolwiek patologią.

Przodozgięcie macicy – charakterystyka

Macica u zdrowych kobiet swoim kształtem przypomina odwróconą gruszkę. Jest ona umiejscowiona pomiędzy pęcherzem a odbytnicą, dlatego zwykle jest delikatnie zgięta w stronę któregoś z tych narządów. Kiedy macica jest przechylona w stronę pęcherza, wówczas mówimy o jej przodozgięciu. W przypadku natomiast, kiedy zgina się ona w kierunku odbytu, jest to tyłozgięcie. Trzeba jednak przyznać, że u przeważającej grupy kobiet, występuje przodozgięcie macicy, które nie jest żadną anomalią i nie wymaga leczenia. Takie ułożenie macicy jest bowiem w zupełności naturalne.

Przodozgięcie macicy – czym się objawia?

W związku z tym, że przodozgięcie macicy jest jej fizjologiczną cechą i czymś całkowicie normalnym, nie objawia się ono żadnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kobieta nie odczuwa zatem z tego powodu bólu, czy jakiegokolwiek rodzaju dyskomfortu.

Warto podkreślić, że przodozgięcie macicy nie ma też wpływu na życie seksualne kobiety. Często można się natknąć na artykuły, w których zaleca się korzystanie z różnych pozycji seksualnych kobietom z przodozgięciem i tyłozgięciem macicy. Tak naprawdę nie ma jednak żadnych naukowych przesłanek, które mogłyby potwierdzić słuszność dokonywania takich podziałów.

Bardzo ważną informacją dla wszystkich kobiet planujących zajść w ciąże jest to, iż przodozgięcie macicy nie stanowi w tym przypadku żadnej przeszkody. Sposób ułożenia macicy nie ma wpływu na powodzenie zapłodnienia czy utrzymanie ciąży. Co więcej, przodozgięcie nie utrudnia także w żaden sposób samego porodu.

Nadmierne przodozgięcie macicy

Nadmierne przodozgięcie macicy jest wadą macicy, która może być wrodzona lub też być efektem powstania jej stanów zapalnych. W takim przypadku, kobiety mogą borykać się z bolesnymi miesiączkami. Wówczas konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które pozwoli na zniwelowanie stanów zapalnych, będących bezpośrednią przyczyną dyskomfortu podczas menstruacji.

Tagi:

macica, przodozgięcie macicy, tomografia

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,6 gwiazdki z 8 oddanych głosów.

<