Rozstępami nazywamy nieestetyczne pasma, przecinające skórę brzucha, ud, piersi i pośladków. Mogą występować na plecach, ramionach i barkach. W miejscu, w którym pękła rozciągnięta skóra, powstają pomarszczone rowki. W obrębie zmian skóra nie posiada mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych. Rozstępy skórne nie są chorobą, a jedynie defektem kosmetycznym. Problem ten dotyczy około 90% kobiet, jednak rozstępy skórne nie są wyłącznie kobiecą przypadłością. Rozstępy powstają również u mężczyzn, a nawet u dzieci w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania.
Przyczyną bezpośrednią powstawania rozstępów jest zerwanie sieci włókien kolagenowych, które tworzą strukturę tkanki skórnej. Natomiast reakcją skóry na uszkodzenie tych włókien jest zwiększenie produkcji kolagenu w tym miejscu. To właśnie powoduje powstawanie blizn w skórze właściwej, czyli rozstępy, które są widoczne przez naskórek.
Podstawowy czynnik zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów to predyspozycje genetyczne, czyli osobnicza skłonność do mniejszej wartościowości włókien sprężystych. Dodatkowo na proces powstawania rozstępów wpływają stany fizjologiczne organizmu oraz stany chorobowe. Rozciąganie skóry może być wywołane: ciążą, nagłym tyciem, szybkim rośnięciem, podnoszeniem ciężarów, itp.
Badania dowiodły, że główną rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają hormony. Wpływają one negatywnie na skórę właściwą, blokując działanie fibroblastów, które w normalnych warunkach budują kolagen i elastynę. Przy braku wystarczającej ilości „podparcia” dla skóry, szczególnie jeśli jest równocześnie rozciągana, łatwo może dojść do rozerwania jej struktury. To one są produkowane w zwiększonych ilościach w czasie ciąży, podczas przybierania na wadze, w okresie dojrzewania oraz przy uprawianiu sportów siłowych. Są to wszystkie te sytuacje, w których zwykle dochodzi także do widocznego, mechanicznego rozciągania skóry.
W zależności od tego na jakim etapie rozwoju znajdują się rozstępy, przybierają one kolor sinoczerwony, są wyniosłe i obrzękowe (faza zapalna, do pół roku od powstania zmian), lub perłowo - biały (faza zanikowa lub faza bliznowacenia). W fazie zaniku rozstępy są lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone. Oprócz zmian dotyczących włókien tkanki łącznej w dalszym etapie można zaobserwować również zanik naskórka, postępujące spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej, następnie zmniejszenie grubości i degradacje tkanki łącznej skóry właściwej. Może również dochodzić do zwiększonej syntezy osłabionych włókien elastylowych. Wtedy obraz histopatologiczny rozstępów przypominać może bliznę. Im później zainteresujemy się rozstępami, tym trudniej jest sobie z nimi poradzić. Warto więc mieć świadomość istnienia czynników, które sprzyjają powstawaniu rozstępów i starać się ich unikać lub całkowicie wyeliminować.
Na chwilę obecną nie istnieje żadna magiczna metoda, całkowicie usuwająca istniejące już rozstępy. Wszelkie „cudowne” środki i metody dostępne na rynku, jedynie przyśpieszają etap bliznowacenia rozstępów, które stają się mnie widoczne. Warto jednak dbać o skórę, odpowiednio ją nawilżać i natłuszczać, oraz od czasu do czasu porządnie poklepać, aby poprawić krążenie w naczyniach włosowatych. Nie bez znaczenia, jest również prawidłowe odżywianie, oraz umiarkowane, systematyczne ćwiczenia fizyczne. Dieta powinna zawierać, odpowiednie ilości białka, tłuszczy i witamin. Pomocna bywa, mezoterapia lekarska, która uelastycznia skórę poprzez pobudzanie fibroblastów, zmuszając je do produkcji kolagenu. Nieodzownym elementem terapii przeciwrozstępowej, są masaże manualne a w szczególności drenaż limfatyczny i masaż izometryczny.
W naszej lecznicy oferujemy zabiegi mezoterapii lekarskiej, oraz masaże wykonywane przez doświadczonego fizykoterapeutę.