Zapalenie pęcherza moczowego

Czytanie lektora:

urolog warszawaZapalenie pęcherza moczowego (zakażenie układu moczowego) jest jednym z najczęstszych problemów urologicznych. W większości przypadków infekcję wywołują bakterie Escherichia coli (pałeczki okrężnicy) żyjące w jelicie grubym, które przy niedostatecznej higienie mogą trafić do pęcherza. Chorobę mogą wywoływać inne drobnoustroje, m.in. przenoszone drogą płciową chlamydie. Zapalenie pęcherza praktycznie oznacza zakażenie moczu - bakterie obecne w moczu, podrażniają ściany pęcherza wywołując stan zapalny błony śluzowej.

Ze względu na różnice anatomiczne  jest chorobą typowo kobiecą, a u mężczyzn zdarza się bardzo rzadko. Kobiety mają dużo krótszą cewkę moczową, co ułatwia drobnoustrojom dotarcie do pęcherza moczowego. Bardzo podatne na zapalenie pęcherza moczowego są szczególnie kobiety, które równocześnie cierpią na cukrzycę, są w ciąży lub stosują doustne środki antykoncepcyjne.

Objawy, które charakteryzują tą chorobę mogą bardzo utrudniać codzienne życie, jednak ich nasilenie jest sprawą indywidualną. Należą do nich między innymi: 

  • parcie na pęcherz powodujące konieczność nagłego skorzystania z toalety,
  • częste oddawanie małych ilości moczu,
  • silne pieczenie oraz ból,
  • kłucie i dyskomfort przy oddawaniu moczu, 
  • tkliwość uciskowa w dole brzucha,
  • ból pleców,
  • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu lub zabarwiony krwią.

zapalenie pęcherzaLekkie przypadki to 1 lub 2 łagodne objawy, ale przy ciężkich zakażeniach mogą wystąpić wszystkie  naraz, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa. Po postawieniu diagnozy lekarz urolog  przepisuje antybiotykoterapię oraz leki rozkurczowe i przeciwbólowe. W żadnym wypadku nie wolno przerwać antybiotykoterapii, nawet gdy dokuczliwe objawy ustąpią, bo grozi to nawrotem choroby i uodpornieniem się bakterii na stosowany antybiotyk. Przede wszystkim zalecane jest picie dużej ilości wody, by rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać szkodliwe bakterie z pęcherza moczowego. Przy problemach z układem moczowym niezwykle istotna jest codzienna higiena intymna. Nieleczone lub niedoleczone zakażenie pęcherza moczowego może zainfekować nerki poprzez moczowody i wywołać znacznie poważniejszą chorobę - odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Tagi:

pęcherz moczowy, zapalenie nerek, układ moczowy, analiza moczu

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,2 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<