Macierzyństwo

Czytanie lektora:

Dojrzałaś do macierzyństwa. Co dalej?

Macierzyństwo

Kup w aptece kwas foliowy i zacznij go łykać. Zapobiega on wadom centralnego układu nerwowego płodu. Sprawdź, czy jesteś zaszczepiona przeciwko WZW (żółtaczce wszczepiennej) oraz czy chorowałaś na różyczkę. Zrób podstawowe badania: morfologię, poziom cukru we krwi, TSH - hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który mówi o stanie Twojej tarczycy, badanie ogólne moczu.
 Jeżeli wszystko jest prawidłowe, starasz się zostać mamą. Jesteś nią - test ciążowy dodatni!!!

Teraz poszukaj lekarza ginekologa, do którego masz zaufanie i idź do niego na pierwszą wizytę. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu Cię zleci Ci badania: grupa krwi, WR, toxoplazmozę, poziom cukru, badanie ogólne moczu oraz ok. 7-8 tygodnia ciąży badanie USG. Zapyta Cię o charakter Twojej pracy, powie, jak masz się odżywiać, zleci witaminy. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, wizyty lekarskie odbywają się raz w miesiącu. W czasie każdej wizyty lekarz waży Cię, mierzy ciśnienie, kontroluje wzrost ciąży. Między 20-22 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie trójwymiarowego USG, które pozwala wychwycić wady płodu. W czasie tego badania widać twarzyczkę dziecka, rączki, nóżki, można obserwować, jak się porusza, ssie kciuk itp. Dostajesz kasetę z nagranym badaniem i kolorowe zdjęcie dziecka.

W tym czasie zacznij już myśleć o tym, gdzie chcesz rodzić. Pójdź z przyszłym tatą na wybrany oddział i obejrzyjcie go. Zapisz się do szkoły rodzenia. W okresie 20-22 tygodnia ciąży oprócz morfologii i badania moczu oznaczamy ponownie poziom cukru na czczo i po obciążeniu 50 g glukozy. Pozwala to na wykrycie cukrzycy ciężarnych.

Około 28-30 tygodnia ciąży oznaczamy WR, Hbs. W 34-36 tygodniu ciąży ponownie robimy USG. Od tego czasu wizyty kontrolne są co 2 tygodnie.

Zastanów się, czy chcesz mieć obok siebie osobistą położną. Jeśli tak, porozmawiaj z nią. Będziecie miały stały kontakt telefoniczny i będzie ona z Tobą od momentu przekroczenia sali porodowej do końca szczęśliwego porodu.
Powodzenia!!!

Tagi:

macierzyństwo, ciąża, badania

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<