- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramieniowej potocznie znane jako łokieć tenisisty, oznacza uciążliwy ból tkanek miękkich, które są położone z boku względem stawu łokciowego. Ból ten pochodzi z uszkodzonego przyczepu mięśnia prostownika palców, który jest przyczepiony do nadkłykcia bocznego kości ramieniowej. Ból może promieniować w kierunku przedramienia oraz nadgarstka.
Kontuzja ta tworzy się w wyniku nadwyrężenia i przeciążenia mięśni prostujących nadgarstek, ponieważ są one dużo słabsze i węższe od mięśni, które go zginają. Mięśnie te zaczynają się w nadkłykciu bocznym.
Podłożem zmian chorobowo zmienionych jest degeneracja włókien kolagenowych ścięgien oraz ich nieprawidłowe ukrwienie w okolicy miejsca przyczepu
Objawy łokcia tenisisty są dość łatwe do zidentyfikowania. Przede wszystkim są nimi:
Należy mieć świadomość, że nie każdy ból w okolicy łokcia albo nadgarstka oznacza, że mamy do czynienia z łokciem tenisisty. Jeżeli zauważymy u siebie objawy, należy je bezzwłocznie skonsultować z ortopedą, gdyż tylko trafna diagnoza stanowi podstawę do prawidłowego leczenia. Ta choroba pomimo nazwy nie posiada cech stanu zapalnego, dlatego stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych nie przynosi wymiernych rezultatów, a jedynie krótkotrwałą poprawę. Aby wyleczyć przyczynę bólu, lekarz kieruje pacjenta na rehabilitację. Masaże i takie formy terapii jak ultradźwięki, czy elektrowstrząsy zwykle dają zadowalające efekty leczenia. Ponadto pacjent musi współpracować z lekarzem ortopedą i rehabilitantem, starając się unikać czynności obciążających staw łokciowy i nadgarstek. Alternatywnie dobre efekty dają okłady z lodu, mające korzystny wpływ na poprawę krążenia krwi kontuzjowanego ścięgna oraz stary, sprawdzony „babciny” sposób – okłady z liści kapusty.
POWRÓT*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 4,7 gwiazdki z 3 oddanych głosów.