Leczenie i rehabilitacja - Łokieć tenisisty

Czytanie lektora:

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramieniowej potocznie znane jako łokieć tenisisty, oznacza uciążliwy ból tkanek miękkich, które są położone z boku względem stawu łokciowego. Ból ten pochodzi z uszkodzonego przyczepu mięśnia prostownika palców, który jest przyczepiony do nadkłykcia bocznego kości ramieniowej. Ból może promieniować w kierunku przedramienia oraz nadgarstka.

Kontuzja ta tworzy się w wyniku nadwyrężenia i przeciążenia mięśni prostujących nadgarstek, ponieważ są one dużo słabsze i węższe od mięśni, które go zginają. Mięśnie te zaczynają się w nadkłykciu bocznym.

Podłożem zmian chorobowo zmienionych jest degeneracja włókien kolagenowych ścięgien oraz ich nieprawidłowe ukrwienie w okolicy miejsca przyczepu

Objawy łokcia tenisisty są dość łatwe do zidentyfikowania. Przede wszystkim są nimi:

  • przewlekły ból i tkliwość odczuwalne w okolicy stawu łokciowego, przedramienia oraz nadgarstka,
  • zmniejszenie siły uchwytu,
  • ograniczone bólem ruchy podczas wykonywania codziennych czynności.

Należy mieć świadomość, że nie każdy ból w okolicy łokcia albo nadgarstka oznacza, że mamy do czynienia z łokciem tenisisty. Jeżeli zauważymy u siebie objawy, należy je bezzwłocznie skonsultować z ortopedą, gdyż tylko trafna diagnoza stanowi podstawę do prawidłowego leczenia. Ta choroba pomimo nazwy nie posiada cech stanu zapalnego, dlatego stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych nie przynosi wymiernych rezultatów, a jedynie krótkotrwałą poprawę. Aby wyleczyć przyczynę bólu, lekarz kieruje pacjenta na rehabilitację. Masaże i takie formy terapii jak ultradźwięki, czy elektrowstrząsy zwykle dają zadowalające efekty leczenia. Ponadto pacjent musi współpracować z lekarzem ortopedą i rehabilitantem, starając się unikać czynności obciążających staw łokciowy i nadgarstek. Alternatywnie dobre efekty dają okłady z lodu, mające korzystny wpływ na poprawę krążenia krwi kontuzjowanego ścięgna oraz stary, sprawdzony „babciny” sposób – okłady z liści kapusty.

Tagi:

łokieć, ból łokcia, ból przedramienia

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 4 oddanych głosów.

<