Reumatyzm tkanek miękkich

Czytanie lektora:

reumatolog bol barkuNawracające bóle mięśni, barku, łokcia, ręki, czy nadgarstka, wiązadeł oraz torebek stawowych - to tylko niektóre dolegliwości, które mogą świadczyć o wystąpieniu tzw. reumatyzmu tkanek miękkich. Nie można ich w żaden sposób bagatelizować, a jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza reumatologa.

O reumatyzmie mówi się wówczas, gdy dochodzi do stanów zapalnych, które obejmują różne struktury układu ruchu, w tym tkankę łączną, mięśnie i ścięgna. Diagnostyka reumatyzmu tkanek miękkich jest trudna, bowiem choroba jest bardzo niejednorodna. Może on występować jako samodzielne schorzenie, jak i wespół z innymi. Często jest on określany mianem błędnego koła, które rozpoczyna się od bólu prowadzącego do napięcia mięśni, co wywołuje jeszcze silniejsze dolegliwości, którym często towarzyszy drętwienie oraz mrowienie. Wspomniany ból może dotyczyć zarówno fragmentu ciała, jak i jego partii. 

Cierpiący na reumatyzm tkanek miękkich praktycznie nigdy nie uskarżają się na konkretne dolegliwości bólowe np. jednego mięśnia. Najczęściej zwracają uwagę na zespół zaburzeń - promieniujące bóle na okoliczne tkanki tzw. punkty bolesne. Często mówią, że boli ich po prostu "wszystko".

Najczęstsze dolegliwości związane z reumatyzmem tkanek miękkich:

  • bóle barku,
  • bóle stawu barkowego,
  • bóle łokcia,
  • obrzęk łokcia,
  • bóle przedramienia i ręki,
  • nocne drętwienie pleców,
  • ból karku promieniujący do szyi i barków.

reumatolog reumatyzm tkanek miekkichBóle lub sztywnienie pojawiają się niezależnie od pory dnia i nocy, jednak często nasilają się w godzinach wieczornych. Niejednokrotnie zdarza się także, że towarzyszą im trudności z oddychaniem, nieprawidłowy tonus mięśni, zaparcia zamiennie z biegunkami, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji oraz pamięci, a także nadmierne pocenie się, migrena, bezsenność, a nawet depresja.

Określenie reumatyzm tkanek miękkich budzi wiele zastrzeżeń wśród lekarzy, bowiem znaczenie to jest bardzo szerokie i obejmuje bardzo zróżnicowane zespoły bólowe w układzie ruchu, w których ból nie powstaje ani w stawach, ani też w kościach, a właśnie w tkankach miękkich. Zespoły bólowe (zespoły przeciążeniowe), które pochodzą od nich są często mylone z chorobą zwyrodnieniową stawów. Zmiany w tkankach są bowiem na zdjęciach radiologicznych całkowicie niewidoczne, w przeciwieństwie do zmian zwyrodnieniowych stawów, a także kręgosłupa, które to uwidaczniają się bardzo wyraźnie, także w przypadkach klinicznie niemych.

reumatologPrzypuszcza się, że wystąpienie reumatyzmu tkanek miękkich jest konsekwencją wieloletniego przeciążenia mięśni (zespół przeciążeniowy), do którego dochodzi m.in. w trakcie ciężkich prac fizycznych, czy też powtarzających się ruchów prowadzących do mikrourazów, na które często nawet nie zwracamy uwagi, np. podczas dźwigania ciężkich siatek z zakupami, czy gruntownych porządków domowych.

Jeśli zaobserwujemy którekolwiek z objawów mogących świadczyć o chorobie, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem reumatologiem, który zastosuje odpowiednie dla nas metody leczenia tj. farmakologia, czy fizykoterapia. Pamiętajmy, że my także mamy istotny wpływ na rozwój, bądź zatrzymanie postępu choroby unikając przeciążeń.

Tagi:

reumatyzm, tkanki miękkie, ból mięśni, ból łokcia, ból ręki, ból nadgarstka, torebka stawowa, więzadło

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 73 oddanych głosów.

<