- ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
- pn.-pt.: 9:00-20:00, sob. 9:00-14:00
- (Rejestracja tel. pn.-pt. 7:00-20:00, sob. 8:00-16:00)
Choroby reumatyczne prowadzą do uszkodzenia układu ruchu, a jeśli nie zostaną szybko rozpoznane i odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do postępującej niepełnosprawności chorego, a nawet uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych. Reumatyzm obejmuje ponad 200 różnych chorób o charakterze przewlekłym spowodowanych stanem zapalnym. Ich charakterystycznymi objawami są bóle w obrębie stawów, kości oraz mięśni. W ich diagnostyce i leczeniu specjalizuje się lekarz reumatolog. Niestety do tej pory nie wyjaśniono wszystkich przyczyn ich występowania.
W przypadku leczenia chorób reumatycznych niezwykle istotną rolę odgrywa tzw. okno terapeutyczne. W praktyce oznacza to, że leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, czyli w ciągu 6-12 tygodni od momentu, kiedy wystąpiły pierwsze objawy. Czas odgrywa dużą rolę z uwagi na to, że schorzenia te szybko mogą doprowadzić do postępującej niepełnosprawności, a gdy zajmą narządy wewnętrzne - nawet do śmierci. Szybka reakcja lekarza reumatologa daje bardzo duże szanse na remisję, czyli ustąpienie objawów chorobowych.
Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne, czyli są związane z układem odpornościowym. Dochodzi więc do tego, że atakuje on własne tkanki, co skutkuje powstaniem stanu zapalnego. Do tej pory nie ustalono, co jest przyczyną tego procesu. Prowadzone badania pozwalają na przypuszczenia, iż mogą być za to odpowiedzialne czynniki genetyczne, a także infekcje, błędy dietetyczne lub kontakt z czynnikami alergizującymi. W niektórych przypadkach brane jest także pod uwagę zażywanie leków.
Niestety choroby związane z reumatyzmem nie należą do całkowicie wyleczalnych. Zbawienne dla chorego jest podjęcie odpowiedniej kuracji, które umożliwią mu normalne funkcjonowanie. Należy przy tym pamiętać, że błędne jest kojarzenie chorób reumatycznych z wiekiem pacjenta. Istnieje wiele schorzeń o podłożu reumatycznym, które dotykają ludzi w sile wieku, młodzież a nawet dzieci. Czynnik wieku, już dawno nie powinien mieć wpływu na różnicowanie i diagnozowanie chorób reumatycznych.
Wybrane choroby reumatyczne, które wymienia American College of Rheumatology (ARA):
Układowe choroby tkanki łącznej:
Spondyloartropatie:
Ponadto, do chorób reumatologicznych lub chorób innych układów, ale dających powikłania reumatologiczne zaliczamy :
W podziale ARA wymienia się także rożnego rodzaju zaburzenia, które idą w parze w objawami ze strony stawów. I tak dotyczy to m.in. rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej, sarkoidozy oraz zespołów towarzyszącym dializom.
Leczenie chorób reumatycznych polega głównie na przyjmowaniu odpowiednich leków w połączeniu ze zdrową dietą oraz rehabilitacją. Niektóre schorzenia wymagają ponadto konsultacji psychologa lub psychoterapeuty oraz farmakologicznego leczenia psychiatrycznego
POWRÓT*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.