O ReZS - odczynowym (reaktywnym) zapaleniu stawów mówimy wówczas, gdy dochodzi do ostrego jałowego zapalenia stawów. Jest ono spowodowane zakażeniem drobnoustrojami - najczęściej układu oddechowego, moczowo-płciowego, bądź przewodu pokarmowego. Rozwój schorzenia następuje zwykle w ciągu 1-6 dni.
Chociaż nie ujednolicono kryteriów klasyfikacyjnych oraz diagnostycznych ReZS, wymienia się dwa algorytmy diagnostyczne z których pierwszy zawiązany jest z rozpoznaniem zakażenia, które wywołała Chlamydia trachomatis, zaś drugi - Yersinia i Salmonella.
Odczynowych zapaleń stawów nie zalicza się do typowych procesów infekcyjnych, z racji tego, że występują one zarówno po przebyciu, jak i zupełnym wygaśnięciu zakażenia, które je poprzedza. Wśród ich najczęściej wymienianych typów wymienia się gorączkę reumatyczną oraz zapalenia stawów po infekcjach jelitowych.
W przypadku gorączki reumatycznej jej występowanie zauważalne jest głównie u dzieci i młodzieży. Pojawia się ona zwykle 10-20 dni po przebyciu przez nie zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych tj. zapalenie zatok, bądź angina. Jeśli zaś dochodzi do odczynowego zapalenia stawów po zakażeniach jelitowych, bądź też układu moczowo-płciowego, jego rozwój następuje najczęściej w dużych stawach kończyn, a ponadto w kręgosłupie.
Leczenie odczynowego zapalenia stawów jest uwarunkowane jego stopniem zaawansowania. Niezwykle ważne jest jego monitorowanie i obserwacja pod kątem skuteczności terapii (poprawie klinicznej i laboratoryjnej), a ponadto wystąpienia jej ewentualnych niepożądanych skutków. W leczeniu zlecanym przez lekarzy reumatologów, dominuje (dobrana indywidualnie do przypadku chorobowego) antybiotykoterapia. W postaci przewlekłej stosuje się leki, które modyfikują stan zapalny. W parze z nimi często idzie także rehabilitacja uwarunkowana indywidualnymi predyspozycjami każdego chorego. Bardzo ważnymi elementami są w niej ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta oraz innego różnego rodzaju nieobciążające formy aktywności fizycznej, które umożliwiają chorym powrót do prawidłowego funkcjonowania.
Tagi:
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.