Skuteczne leczenie reumatyzmu

Czytanie lektora:

W opinii społecznej nadal tkwi przekonanie o tym, że bóle reumatyczne dotyczą tylko osób starszych. Tymczasem coraz częściej zapadają na nie również osoby młode i w wieku dojrzałym. Dlaczego tak często mówimy, że coś nam strzyka w kolanie bądź skarżymy się na ból ręki? Jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie reumatyzmu?

Czym jest reumatyzm?

W Polsce ponad 8 milionów (!) osób choruje na reumatyzm. I nie jest to, jak się powszechnie uważa, choroba stawów, a układu immunologicznego. Układ odpornościowy zwalczając szkodliwe wirusy, bakterie itp. zwalcza też zdrowe komórki organizmu. Tym samym atakuje układ ruchu. W rezultacie stawy bronią się powodując stan zapalny (człowiek odczuwa ból).

Czy bóle reumatyczne są dziedziczne?

Niestety, aż 25% przypadków zachorowań ma podłoże genetyczne. Specjalistom nie są znane przyczyny zachorowań na potocznie zwany reumatyzm, jednakże jeśli ktoś w rodzinie był dotknięty schorzeniem, to warto kontrolować swój organizm i nie bagatelizować żadnego bólu.

Kiedy udać się do reumatologa?

Zdecydowanie każdy chory, u którego ból utrzymuje się powyżej miesiąca, powinien udać się do lekarza specjalisty. Niezależnie od miejsca bólu (ból nogi, ból ręki, ból kolana, ból łokcia), każdy z nich to reakcja obronna organizmu, która powinna być sygnałem do wizyty lekarskiej. Ponadto sygnałem, który powinien być niepokojący jest np. obrzęk stawów, który występuje rano, a ustępuje w ciągu dnia. Bóle reumatyczne, z którymi pacjent powinien udać się do reumatologa, to takie które występują rano i w nocy, a ustępują w ciągu dnia – po rozruszaniu, ćwiczeniach.

Każdy ból (ból nogi, ból ręki, ból kolana, ból łokcia) da się zminimalizować bądź całkowicie zlikwidować. Reumatolog dobierze dla pacjenta kurację dostosowaną do stopnia zaawansowania jego schorzenia. Z pewnością dobra dla organizmu będzie zdrowa dieta, aktywność fizyczna, a także leczenie farmakologiczne.

Leczenie reumatyzmu może wydawać się z pozoru ciężkie, jednak przy odpowiedniej współpracy lekarz-pacjent osiągniemy sukces. Bóle reumatyczne zdarzają się osobom w każdym wieku, dlatego nie bagatelizując korzystajmy z porad reumatologa – lepiej trafić do niego we wczesnym stadium i cieszyć się szybkim powrotem do zdrowia.

Tagi:

reumatyzm, ból reumatyczny, iniekcja dostawowa

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 3 oddanych głosów.

<