Leczenie operacyjne zaćmy

Czytanie lektora:

leczenie zaćmyNajczęstszą odwracalną przyczyną pogorszenia widzenia jest zaćma inaczej nazywana kataraktą. Choroba polega na postępującym zmętnieniu soczewki najczęściej związanym z wiekiem i może doprowadzić do praktycznej ślepoty.

Zaćma może również być następstwem chorób metabolicznych ( np.: cukrzycy, atopowego zapalenia skóry, niedoczynności przytarczyc), długotrwałego stosowania leków (głównie steroidoterapii), jaskry oraz przebytych urazów i zapaleń oczu.

Objawy, które powinny budzić niepokój i sugerujące występowanie zaćmy to:

  • pogorszenie widzenia szczególnie podczas czytania: zamazane widzenie, zamglenie obrazu,
  • oślepienie oczu przez światła lub reflektory nadjeżdżających samochodów w warunkach nocnych,
  • podwójne widzenie jednooczne,
  • zaburzenia w ocenie odległości,
  • zmiana widzenia barw,
  • zwiększona wrażliwość na światło.

Zaćma może również rozwijać się przez długi okres bezobjawowo.

Jedynym sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie na jej miejsce sztucznej soczewki.

Aktualnie najnowszą i najczęstszą metodą operacji jest fakoemulsyfikacja, która umożliwia usunięcie zaćmy w każdym jej stadium. Metoda polega na wewnątrzgałkowym rozdrobnieniu zaćmy przez ultradźwięki i odessaniu zmętniałych mas. W miejsce usuniętej zaćmy wszczepia się sztuczną soczewkę, która w zależności od mocy uzgodnionej przed operacją z pacjentem, umożliwia ostre widzenie bez okularów do dali lub do bliży.

Nieleczona zaćma wraz z upływem czasu postępuje i może prowadzić do prawie całkowitej utraty widzenia, jaskry, zapalenia oczu.

U części pacjentów po operacji zaćmy może rozwinąć się zaćma wtórna (zmętnienie torebki soczewki), co objawia się, jako pogorszenie widzenia w ciągu miesięcy lub lat po operacji zaćmy. Leczenie polega na wykonaniu w zmętniałej torebce soczewki otworu przy pomocy lasera YAG, dzięki czemu powraca ostre widzenie.

okulista

Dr n.med. Małgorzata Werenowska

W naszej Lecznicy wykonujemy kwalifikacje do operacji zaćmy i laseroterapii zaćmy wtórnej.

Tagi:

zaćma, katarakta, operacja zaćmy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<