Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy i leczenie

Czytanie lektora:

O nadciśnieniu tętniczym mówi się wówczas, gdy jego wartości wzrosną powyżej 140 mm Hg (skurczowe) i 90 mm Hg (rozkurczowe).

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego w zależności od genezy ich powstawania:

1. Nadciśnienie pierwotne, które dotyczy większości przypadków i powstaje na podłożu genetycznym oraz środowiskowym. Jego powstawanie nie jest do końca jasne i nie dowiedziono do tej pory żadnych przyczyn somatycznych na drodze tworzenia się tej dysfunkcji. Wiadomo, że dochodzi do niego przez zaburzenie co najmniej kilku mechanizmów kontrolujących prawidłowe ciśnienia krwi.

2. Nadciśnienie wtórne, stanowiące zaledwie nieliczny odsetek, które ma charakter usuwalny. Jest najczęstszym powodem nadciśnienia u osób młodych. Powstaje w następstwie innych występujących u pacjenta chorób np.:

  • przewężenia tętnicy nerkowej, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, zespoła Conna,
  • obturacyjnego bezdechu sennego,
  • przewężenia aorty,
  • guzów chromochłonnych.

Objawy charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego, to przede wszystkim:

  • bóle głowy,
  • kołatanie serca,
  • ogólnie złe samopoczucie,
  • zaczerwienienie twarzy i plamy na szyi i dekolcie.

Istnieją czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania. Są nimi: niehigieniczny i nieustabilizowany tryb życia, chroniczny długotrwały stres, zaniedbanie aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy, zaburzenie rytmu dobowego, bezsenność, nadwaga i otyłość - szczególnie brzuszna, która prowadzi do zaburzeń hormonalnych i zwiększenia poziomu tłuszczów we krwi. Istotnym czynnikiem ryzyka jest skłonność genetyczna, która powinna skłonić pacjenta do regularnego monitorowania ciśnienia.

Lekarz, zaczynając leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjenta, musi wykluczyć przyczyny usuwalne. W leczeniu nadciśnienia stosuje się metody farmakologiczne i niefarmakologiczne (redukcja soli w menu, pozbycie się nadwagi, wyeliminowanie wszelkich używek, zwiększenie aktywności fizycznej). Należy pamiętać, że nieleczone nadciśnienie może być bardzo groźne i doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, choroby nerek, miażdżycy, uszkodzeń naczyń krwionośnych, uszkodzeń gałek ocznych.

Tagi:

nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie pierwotne, nadciśnienie wtórne

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<