Czym są żylaki przełyku i jak je leczyć?

Czytanie lektora:

Żylaki przełyku są to naczynia żylne dolnej części przełyku, które zostały poszerzone w wyniku nadciśnienia wrotnego i nadmiernie przepływającą krew.

Przeważnie przyczyną powstawania żylaków przełyku jest marskość wątroby, ale wymienić trzeba również zakrzepicę żyły śledzionowej, żył wątroby, żyły wrotnej, a także guzkowy rozrost regeneracyjny. Jeżeli wątroba zaczyna źle funkcjonować, wtedy krew nie może przez nią przepływać i musi znaleźć inną trasę, żeby dotrzeć do serca. Trafia do naczyń przełyku, a one pod wpływem przeciążenia zaczynają się poszerzać. Stają się słabe i kruche, przez co podatne na występowanie krwawień.

Objawy żylaków przełyku mogą nie ujawniać się przez dłuższy czas. Jednak w miarę rozwoju choroby, ściany żył zaczynają się coraz mocniej rozciągać i poszerzać, a to doprowadza z kolei do ich pękania. Wtedy powstaje krwotok, który przeważnie jest pierwszym objawem i równocześnie najniebezpieczniejszym powikłaniem. Sygnałem, że nastąpił silny krwotok są krwiste wymioty i czarne stolce. Taka sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i prowadzi do śpiączki wątrobowej, a następnie do śmierci pacjenta.

Istnieją również inne objawy, które współwystępują z żylakami przełyku:

- żółtaczka,

- przyspieszenie akcji serca,

- obniżenie ciśnienia krwi obwodowej,

- nagła utrata masy ciała,

- osłabienie i apatia,

- nudności, wymioty i ból brzucha.

Podstawą diagnostyki żylaków przełyku stanowi badanie endoskopowe, podczas którego (jeżeli zostaną wykryte mocno rozwinięte zmiany) – jest od razu wdrażane leczenie.

W leczeniu żylaków przełyku stosuje się trzy metody, które dobiera się zależnie od stopnia rozwinięcia choroby:

- leczenie zachowawcze z wykorzystaniem środków farmakologicznych stosuje się wtedy, gdy nie doszło jeszcze do krwawienia,

- leczenie paliatywne włącza się w momencie, gdy krwawienia już wystąpiły, aby zapobiec ich nawrotom,

- leczenie chirurgiczne ratujące życie, w momencie wystąpienia kolejnego krwotoku.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków przełyku, należy przede wszystkim na bieżąco leczyć wszelkie dolegliwości wątroby, a także dbać o swój układ krążenia krwi stosując odpowiednią profilaktykę. Niezmiernie ważną sprawą jest wykluczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Tagi:

żylaki przełyku, przełyk, badanie endoskopowe

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,8 gwiazdki z 10 oddanych głosów.

<