Zespół stresu pourazowego (PTSD) - leczenie psychoterapeutyczne

Czytanie lektora:

psychoterapiaZespół stresu pourazowego (PTSD z j. ang. Posttraumatic Stress Disorder) jest to choroba występująca wskutek przerażającego i niebezpiecznego dla życia wydarzenia fizycznego albo psychicznego.

Osoba, która stała się ofiarą napadu, uczestniczyła w ciężkim wypadku komunikacyjnym lub uczestniczyła w trzęsieniu ziemi, bardzo często miewa uporczywe, przerażające myśli związane z minionymi wydarzeniami. Wśród dzieci schorzenie często staje się stanem chronicznym. PTSD może wystąpić po wydarzeniu, które miało miejsce życiu chorego albo jednej z bliskich mu osób, lub którego dana osoba była świadkiem.

Sytuacje, które mogą wywołać zespół stresu pourazowego:

  • poważne wypadki (samochodowe, lotnicze),
  • katastrofy (trzęsienie ziemi, powódź),
  • tragedie spowodowane przez człowieka (np. atak terrorystyczny),
  • stres zawodowy (praca w służbach mundurowych: wojsko, policja, straż pożarna, służby ratownicze),
  • bycie ofiarą ataku lub przemocy fizycznej (napad, tortury, porwanie, itp.),
  • molestowanie lub napaść seksualna,
  • przemoc psychiczna, 

Nie u każdej osoby, która przeżyła traumę, rozwinie się PTSD. Chorobę można zdiagnozować tylko wówczas, kiedy symptomy utrzymują się przez dłuższy czas i mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

zespol stesu pourazowegoPierwsze objawy PTSD pojawiają się przeważnie w ciągu trzech miesięcy po traumie, lecz mogą tez wystąpić wiele miesięcy lub nawet lat po danym wydarzeniu. PTSD można leczyć. Plan leczenia jest indywidualnie dostosowywany do każdej osoby  uwzględniając w nim takie czynniki jak wiek i stan zdrowia chorego, zakres objawów oraz przyczyn pojawienia się zaburzenia. Wczesna diagnoza lekarza psychiatry jest bardzo ważna, bo może zredukować intensywność objawów, a także poprawić jakość życia pacjenta. Leczenie dwutorowe może obejmować również: psychoterapię indywidualną oraz terapię rodzinną.

Powrót chorych do zdrowia uzależniony jest od historii zaburzeń psychicznych w rodzinie, wielkości stresu i czasu jego trwania oraz  intensywności, zależy też od przygotowania do znoszenia stresu oraz rodzaju reakcji na dany czynnik stresujący. Wyleczenie zależy również od właściwej psycho - farmakoterapii i profesjonalnie przeprowadzonej psychoterapii (badania wskazują niewątpliwie na skuteczność psychoterapii, szczególnie behawioralno – poznawczej).

 

 

Tagi:

stres pourazowy, PTSD, psychoterapia, trauma

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 1 oddanych głosów.

<