Plastyka troczka - prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Plastyka troczka to zabieg chirurgiczny, najczęściej w obrębie ręki. Nazwa troczek funkcjonuje w zakresie nazewnictwa anatomicznego dla struktur łącznotkankowych, pełniących funkcje stabilizujące w obrębie narządu ruchu.

I tak do najczęściej operowanych " troczków "należą:

  • troczek zginaczy (retinaculum flexorum)
  • troczek prostowników (retinaculum extensorum)
  • troczek a1 zginaczy (ligamentum anulare digitorum)

 

Zespołom chorobowym dotyczącym poszczególnych wyżej wymienionych troczków odpowiadają kolejno:

  • Zespół cieśni kanału nadgarstka – najczęstsza choroba nerwów obwodowych kończyny górnej, dotycząca nerwu pośrodkowego. W zespole tym dochodzi do ucisku nerwu na poziomie nadgarstka, w obrębie tak zwanego kanału nadgarstka. Jedną ze ścian tego kanału stanowi właśnie troczek zginaczy, zwany inaczej więzadłem poprzecznym nadgarstka. Leczenie chirurgiczne polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka - "plastyce troczka". Powoduje to dekompresję i "uwolnienie" struktur kanału nadgarstka, w tym uciśniętego nerwu pośrodkowego.

  • Troczek prostowników to struktura stabilizująca ścięgna prostowników, w obrębie nadgarstka. Wyróżniamy kilka przedziałów prostowników. Najczęściej do zmian zapalnych, wymagających chirurgicznej interwencji, dochodzi w obrębie pierwszego przedziału prostowników, czyli tak zwanego zespołu de Quervaina (choroba de Quervaina).

  • Trzeci z wymienionych troczków, troczek a1 zginaczy, stabilizuje ścięgna zginaczy palców w obrębie ręki. W wyniku stanu zapalnego w jego okolicy dochodzi do konfliktowania mechanicznego ścięgien z troczkiem i rozwinięcia się choroby o zwyczajowej nazwie palec zatrzaskujący lub trzaskający, czy też strzelający.

Do diagnostyki wszystkich tych schorzeń posłużyć może badanie ultrasonograficzne. Zabieg "plastyki troczka ", jeśli potrzebny, możliwy jest do wykonania w znieczuleniu miejscowym.

Troczek zginaczy

troczek zginaczy

Troczek prostowników

troczek a1 zginaczy

Troczek a1 zginaczy

troczek prostownikow

Dodatkowe informacje:

Na zabieg można się umówić po bezpośrednim kontakcie z rejestracją. Przez zabiegiem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

 

           

Cena*

PLN

Tagi:

troczek, ortopeda, USG ortopedyczne, plastyka troczka

* Cena usługi może ulec zmianie. Zamieszczony w serwisie cennik nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

<