Anemia - przyczyny, objawy, leczenie

Czytanie lektora:

anemiaAnemia, czyli niedokrwistość, polega na zaburzeniu wartości krwinek czerwonych (erytrocytów) lub hemoglobiny czerwonego barwnika krwi (Hb), co objawia się osłabieniem, zmęczeniem i znużeniem, pomimo wcześniejszego odpoczynku. Anemia, zwłaszcza przewlekła, może być dla nas bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla mózgu oraz serca, nie wolno więc jej bagatelizować.

W celu potwierdzenia bądź wykluczenia anemii należy wykonać podstawowe badanie krwi.

Anemia jest zespołem objawów charakteryzującym się niedostateczną ilością erytrocytów lub zbyt małym stężeniem hemoglobiny we krwi, która jest odpowiedzialna za transport tlenu do wszystkich narządów i komórek.

Anemia zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Stwierdza się ją bowiem u co czwartej kobiety i u co setnego mężczyzny. Bierze się t o m.in. stąd, że kobiety podczas miesiączki tracą sporą ilość żelaza, której organizm często nie jest w stanie pozyskać podczas kolejnego miesiąca.

Przyczyny:

Istnieje kilka typów niedokrwistości, wynikających np. z niedoboru żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Najczęstszą jest anemia spowodowana niedoborem żelaza, na którą cierpi blisko ¼ kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Niedokrwistość często pojawia się też u kobiet w ciąży (20-30 proc.).

Objawy:

Objawy anemii przypominają stan przemęczenia, towarzyszący niewyspaniu, przemęczeniu, przepracowaniu, czy życiu w stresie. Objawem anemii jest również blada, sucha skóra oraz blade błony śluzowe, zauważalne szczególnie łatwo i wyraźnie na wargach i spojówkach, zajady w kącikach ust, a także włosy – przesuszone, łamliwe i wypadające. Do pozostałych objawów zalicza się kołatanie serca, rozdrażnienie, wzmożoną senność, skłonność do depresji, zawroty głowy oraz problemy z pamięcią i koncentracją.

Leczenie:

Każdy rodzaj anemii wymaga innego podejścia. W przypadku anemii bardzo ważne jest znalezienie jej przyczyny. Same tabletki z żelazem nie pomogą – nie próbujmy więc leczyć się na własną rękę. Jeżeli powodem niedokrwistości są zbyt obfite lub długotrwałe miesiączki, należy rozpocząć leczenie ginekologiczne (zazwyczaj hormonalne); jeżeli jest to krwawiący mięśniak – konieczne jest jego wycięcie, jeżeli hemoroidy – zoperowanie, a jeśli wrzody – zastosowanie właściwego antybiotyku. Oprócz wyeliminowania przyczyny, istotne jest również uzupełnienie niedoborów żelaza za pomocą odpowiednich suplementów.

Tagi:

anemia, niedokrwistość, witamina B12, badanie krwi

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,7 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<