Wirusowe zapalenie gardła czy angina?

Czytanie lektora:

anginaWirusowe zapalenie gardła jest schorzeniem najczęściej wywoływanym przez wirusy z grup: rynowirusów, koronawirusów, wirusów paragrypy, lub wirusów z grupy RS (respiratory syncytial virus). Bakteryjne zapalenie gardła (angina) wywołują bakterie z grupy paciorkowców. Pomimo iż w wielu cechach, obie infekcje są do siebie podobne, bakteryjne zapalenie gardła objawia się jednak w inny sposób niż zapalenie wirusowe. Inne też są sposoby leczenie obu chorób. Odróżnienie ich od siebie bywa dla wielu z nas dość trudne,  jednoznacznej interpretacji może dokonać jedynie lekarz internista lub lekarz laryngolog.

Do infekcji wirusami dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Wirusy pokonują wtedy filtry biologiczne, wnikają do jamy nosowo-gardłowej uszkadzając jej nabłonek, przez który następnie przenikają i się replikują, tworząc nowe winiony, które to z kolei przedostają się do krwi (gorączka) i rozprzestrzeniają się do danych narządów.

Do zakażenia bakteryjnego dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym najczęściej w dużych skupiskach ludzkich. Odpowiedzialne za ten typ zakażenia są zazwyczaj paciorkowce (90 % zachorowań), które wywołują charakterystyczne dla anginy ostre zapalenie migdałków podniebnych. Paciorkowce wnikają do nabłonka górnych dróg oddechowych, rozmnażają się i powodują rozwój stanu zapalnego.

Objawy wirusowego zapalenia gardła:

  • infekcja rozwija się od 1 do 6 dni od chwili kontaktu
  • rozpoczyna się od złego samopoczucia, bólu głowy, mięśni, stanu określanego jako „ogólne rozbicie”  oraz od specyficznego „drapania” w gardle
  • pojawia się wyciek z nosa i nieprawidłowa drożność nosa
  • następuje suchy kaszel (później naprzemiennie z mokrym), a gardło staje się zaczerwienione
  • występuje niewielka gorączka

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła:

  • oznaki choroby pojawiają się nagle, a ból jest bardzo dotkliwy, silny
  • występuje silna gorączka (powyżej 38 ?C)
  • błona śluzowa gardła i migdałków podniebiennych jest bardzo zaczerwieniona, niekiedy z ropnymi naciekami.
  • język początkowo obłożony jest białym nalotem, a później staje się malinowy
  • znacznie powiększają się węzły chłonne szyi
  • brak kaszlu

gardłoW celu potwierdzenia anginy powinno się wykonać test antygenowy, polegający na zbadaniu bakterii z wymazu z gardła, co pozwala na rozpoznanie przyczyny zapalenia gardła.

W naszej lecznicy wykonujemy Szybki Test Na Paciorkowce (Strep A Test), który jednoznacznie jest w stanie określić przyczynę zapalenia gardła, oraz wszelkie rodzaje antybiogramów.

Leczenie:

W przypadku zapalenia bakteryjnego stosuje się antybiotykoterapię, a w przypadku zapalenia wirusowego wyłącznie leczenie objawowe (leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, leki do ssania, łagodzące ból gardła).

W niektórych przypadkach wirusowego zapalenia gardła, może wystąpić bakteryjne nadkażenie. Sytuacje takie pojawiają się zwłaszcza u osób o obniżonej odporności.

Tagi:

wirus, zapalenie gardła, angina

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 74 oddanych głosów.

<