Ból węzłów chłonnych

Czytanie lektora:

Węzły chłonne to struktury, które wchodzą w skład układu limfatycznego i są obecne niemal w każdej części naszego ustroju. Dzięki swojej budowie odgrywają szczególną rolę w walce z różnego rodzaju zakażeniami. W czasie inwazji drobnoustrojów to one jako pierwsze stają do walki, jednocześnie sygnalizując, że coś złego dzieje się w organizmie.

Wspomniany narząd od zewnątrz otoczony jest łącznotkankową torebką, a odchodzące od niej pasma tkanki łącznej wnikają w głąb narządu, dzieląc miąższ na liczne, mniejsze nisze. Wyróżnia się w nim część rdzenną oraz korową, gdzie znajdują się grudki chłonne, w których dochodzi do produkcji i namnażania się limfocytów - głównych komórek układu chłonnego, chroniących organizm przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych. Węzły chłonne stanowią swoiste filtry dla przepływającej limfy i usuwają zawarte w niej bakterie, wirusy, produkty przemiany materii oraz inne związki niekorzystnie wpływające na nasz ustrój.

Czy ból węzłów chłonnych jest powodem do zmartwień?

Bolesność węzłów chłonnych jest najczęściej związana z procesem zapalnym, który występuje w określonym regionie naszego organizmu lub może być spowodowany zakażeniem, szerzącym się drogą naczyń limfatycznych. Często dolegliwościom bólowym towarzyszy podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie wspomnianych struktur, które stają się wrażliwe na dotyk, ruchome, a skóra nad nimi jest zwykle zaczerwieniona i napięta.

Opisywany stan jest zazwyczaj konsekwencją niegroźnych infekcji o etiologii bakteryjnej, wirusowej, pasożytniczej lub grzybiczej, do których zalicza się m.in. zapalenie gardła i zatok, choć może być również symptomem poważniejszych schorzeń, takich jak kiła, gruźlica czy choroba kociego pazura. Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych u wielu pacjentów wywołuje obawy, że u podstaw tego zjawiska leży proces nowotworowy. Tego typu objaw można bowiem zaobserwować w chłoniaku Hodgkina, gdzie u kilkudziesięciu procent chorych występuje ból węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu, jednak w zdecydowanej większości chorób onkologicznych, przebiegających z limfadenopatią, węzły są niebolesne, mają twardą konsystencję, często tworzą tzw. pakiety i nigdy nie ulegają samoistnemu zmniejszeniu.

Do kogo należy się udać o pomoc?

W przypadku pojawienia się powiększonych i bolesnych węzłów chłonnych, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. W początkowym etapie diagnostyki bardzo ważną rolę odgrywa dokładnie zebrany wywiad z pacjentem, podczas którego należy szczegółowo wypytać o czas trwania objawów, występowanie symptomów ogólnych, takich jak gorączka, spadek masy ciała, obfite, nocne poty, a także przebyte w ostatnim czasie infekcje, ukąszenia, urazy oraz szczepienia. Duże znaczenie ma również ustalenie przyjmowanych prze chorego leków. Istotnych informacji dostarcza też badanie przedmiotowe, w czasie którego należy zwrócić uwagę na konsystencję, ruchomość, tkliwość węzłów chłonnych oraz ocenić wątrobę i śledzionę pod kątem ewentualnego powiększenia tych narządów. Zaleca się również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi obwodowej, OB i CRP, pozwalających na potwierdzenie stanu zapalnego. W przypadku wątpliwości lub długo utrzymujących się objawów, warto skonsultować się ze specjalistą, którym może być hematolog, lekarz chorób zakaźnych czy laryngolog, w zależności od lokalizacji zmienionych węzłów chłonnych i współwystępowania innych symptomów. Ustalenie dokładnego rozpoznania i rozwianie wszelkich niejasności, a następnie właściwe ukierunkowanie postępowania terapeutycznego, umożliwia biopsja diagnostyczna powiększonego węzła oraz badanie mikroskopowe uzyskanego materiał

Tagi:

ból węzłów chłonnych, węzły chłonne, zapalenie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<