Ból migrenowy

Czytanie lektora:

Migrena jest najczęściej występującym, przewlekłym schorzeniem układu nerwowego. Przebiega wraz z nawracającymi bardzo silnymi bólami głowy oraz towarzyszącymi im objawami dodatkowymi ze strony układu nerwowego i układu pokarmowego (mdłości, wymioty, rozstrój żołądka, uczucie zimna z tzw. „ gęsia skórką” na ciele), a także nadwrażliwością na hałas i światło. Zarówno skala bólu jak i częstotliwość występowania bólu migrenowego, który często może paraliżować życie i funkcjonowanie pacjenta sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny. Istnieje ponad to wiele różnych rodzajów migren i tylko właściwie postawiona diagnoza lekarska jest w stanie określić, który z nich męczy danego pacjenta.

Mechanizm uaktywniania bólu migrenowego jest skomplikowany, ale w uproszczeniu można określić, że jest wywołany nadmiernym rozszerzeniem naczyń wewnątrzczaszkowych. Fazę rozszerzenia naczyń wyzwalają pewne czynniki zapalenia (mediatory), które przedostają się przez rozszerzone tętnice na zewnątrz naczyń i drażnią struktury okołotętnicze w mózgu, na których znajduje się wiele receptorów bólu. Właśnie ten proces wywołuje ból migrenowy.

Przyczyny migreny wciąż nie są jeszcze do końca wyjaśnione i jest ich bardzo wiele np.:

przyczyny hormonalne: migrena najczęściej dotyczy kobiet. Dowiedzione zostało, że częstość napadów migreny rośnie w okresie menstruacji wówczas, gdy dochodzi do naturalnego obniżenia poziomu estrogenu w organizmie. Przyczyną ataków może być stosowanie określonych lekarstw, takich jak np. leki hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, środki przeciwzapalne czy obniżające ciśnienie.

przyczyny psychosomatyczne: przyczyną migreny może być indywidualna wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak silne światło czy hałas, ale także niektóre zapachy. Na wzmożone ataki skarżą się często osoby podczas zmiany pogody, klimatu, a także wahań ciśnienia atmosferycznego.

przyczyny neurologiczne: brak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać i wstawanie powodują często wzmożone ataki. Niezwykle częstym czynnikiem wywołującym migrenę jest stres. Zmiany nastroju, stresujący tryb życia, silne emocje, sprzyjają zwiększonej częstotliwości ataków.

przyczyny gastryczne: potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, niektóre sery, wyroby wysoce przetworzone, mogą przyczynić się do wystąpienia ataku. Przyczyną migreny mogą również być napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, a także alkohole, w szczególności wino. Ataki migreny mogą wywoływać sztuczne dodatki zawarte w pożywieniu, np.: aspartam lub glutaminian sodu.

Leczenie migreny nie jest łatwe, chociażby z tego powodu, że jest to schorzenie przewlekłe. Lekarz dobiera sposób terapii indywidualnie do pacjenta. Nie wolno leczyć się samemu, ponieważ można wyrządzić sobie krzywdę stosując nieodpowiednie środki przeciwbólowe.

Jakie są sposoby do niwelowania skutków tej niszczącej codzienne funkcjonowanie przypadłości? Pierwszym jest profilaktyczne leczenie zapobiegawcze. Polega ono na terapii, podczas której pacjent przyjmuje leki. Po jej zakończeniu migreny na ogół nie wracają już w ogóle albo forma jest złagodzona. Ta forma leczenia wskazana jest przede wszystkim dla osób z bardzo silną i częstą migreną. Dla pacjentów, którzy mają rzadsze i lżejsze napady stosuje się leki, które mają przerwać atak migreny. Stosuje się także grupę leków, które zwężają naczynia oponowe. Nad migreną można zapanować dostosowując się do wytycznych lekarza odnośnie stosowania leków, stylu życia i odpowiedniej diety.

Tagi:

migrena, ból migrenowy, bóle głowy, leczenie migreny

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 6 oddanych głosów.

<