Diagnostyka bezsenności - badanie EEG (po nocy bezsennej)

Czytanie lektora:

Za Tobą kolejna nieprzespana noc? Nie możesz na niczym się skupić co ma negatywny wpływ na Twoją pracę? Jeśli bezsenność doskwiera Ci już od od dłuższego czasu, to warto skontaktować się z lekarzem. Skuteczną metodą diagnostyki bezsenności jest badanie EEG.

Wykonywane jest przy pomocy urządzenia, które sprawdza czy impulsy elektryczne w mózgu przekazywane są prawidłowo. Przy diagnostyce bezsenności wskazane jest wykonanie EEG po bezsennej nocy- dzięki temu uzyskany obraz jest dokładniejszy, a co za tym idzie, diagnoza jest łatwiejsza.

Jak wygląda przygotowanie do EEG?

Dzień przed badaniem pacjent śpi cały dzień (maksymalnie do 22.00), następnie do rana normalnie funkcjonuje, po czym po zjedzeniu śniadania przychodzi na badanie.

Badanie EEG trwa ok. 60 minut. Pacjent musi leżeć nieruchomo i równo. Na jego umytą głowę nakładany jest specjalny czepek wraz z elektrodami, które rejestrują zmiany powstające w komórkach mózgowych. W trakcie badania pacjent wykonuje proste polecenia, takie jak: otwieranie/zamykanie oczu, głęboki bądź normalny oddech, a także sprawdzana jest wrażliwość na bodźce świetlne.

Należy również pamiętać, że przygotowanie do EEG związane jest z niespożywaniem produktów zawierających kofeinę oraz niestosowaniem kosmetyków do włosów.

EEG po bezsennej nocy to badanie bezbolesne. Jest powszechne w diagnostyce bezsenności, dlatego z pewnością okaże się skuteczne. Jeśli i Ciebie męczy niewysypianie się, a w rezultacie ciągłe zmęczenie, warto wykonać badanie EEG.

Tagi:

bezsenność, badanie EEG, brak snu

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<