Egzema czy alergia - jak rozpoznać?

Czytanie lektora:

wypryskEgzema, nazywana także wypryskiem, jest częstą przypadłością, jednak jej geneza nie jest jeszcze do końca poznana. Niekiedy przysparza dużych problemów w diagnostyce z racji tego, że jej pojawianie się na skórze może być spowodowane zarówno czynnikami drażniącymi, jak i alergizującymi.

Wyprysk jest ogniskiem rumieniowym skóry z widocznym obrzękiem, łuskami, pęcherzykami oraz grudkami. Towarzyszyć mu mogą również liszajowacenie (zbruzdowacenia), pęknięcia, wysięki, a ponadto zmiany szorstkości skóry oraz jej barwy i uciążliwe swędzenie (świąd). Symptomy tej dolegliwości występują zarówno w różnorodnych kombinacjach, jak i o rozmaitym natężeniu.

Istnieją różne teorie na temat przyczyn występowania wyprysków. Wśród nich wymieniane są zaburzenia układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne, a także kontakt z substancjami, czy pokarmami. Istnieją przypadki, w których pojawienie się egzemy miało podłoże psychologiczne na które złożył się stres lub silne napięcie nerwowe.  W niektórych przypadkach, wyprysk jest jednym z objawów towarzyszących depresji.

Wyróżnia się przynajmniej trzy rodzaje wyprysków tj. egzema kontaktowa (powstała na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem), egzema endogenna (kontakt organizmu z alergenami znajdującymi się w powietrzu, napojach, bądź pożywieniu) oraz egzema z podrażnienia, którą nazywa się również wypryskiem toksycznym. Przyczyną jego pojawienia nie są zmiany alergiczne.

Zmiany mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, jednak najczęściej występują na klatce piersiowej, twarzy, dłoniach, kostkach, a także łokciach. Mimo wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców, do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, w jaki sposób można skutecznie im zapobiegać, a także leczyć.

egzemaCzęsto bywa, że diagnoza egzemy stanowi dla lekarza dermatologa duży problem. Zdarzają się przypadki, gdy reakcja organizmu jest identyczna, jak w przypadku różnych alergenów, co powoduje tym samym kłopot z efektywnym leczeniem dolegliwości. Ponadto zdarza się również, że wypryskom towarzyszą jednocześnie zmiany alergiczne, które wywołuje wiele czynników, bądź nakładają się na siebie zmiany nieczne i alergiczne.

Do najczęściej przyjętych metod walki z wypryskami zalicza się stosowanie leków antyhistaminowych. Ograniczają one świąd i łagodzą zmiany chorobowe. Jeśli egzema utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas przepisywane zalecane są okłady łagodzące podrażnienia, a także przepisuje się maści steroidowe. W niektórych przypadkach stosuje się także odczulanie.

Skuteczność leczenia wymaga często leczenia wielospecjalistycznego, w którym ściśle ze sobą współdziałają lekarze dermatolodzy, endokrynolodzy, psychiatrzy i alergolodzy.

Tagi:

egzema, alergia, wyprysk, egzema endogenna, egzema kontaktowa, odczulanie

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,4 gwiazdki z 11 oddanych głosów.

<