Trądzik różowaty - skuteczne leczenie

Czytanie lektora:

Myślałaś, że trądzik to tylko wspomnienie z okresu dojrzewania, tymczasem pryszcze znowu widnieją na Twojej twarzy? Zastanawiasz się, co jest nie tak, bo przecież dbasz o skórę i regularnie stosujesz specjalistyczne kosmetyki? Problem z trądzikiem (trądzik różowaty) dotyczy również osób dojrzałych.

Schorzenie dotyczy najczęściej kobiet około 40 roku życia, aczkolwiek zaawansowane , przerostowe postacie trądziku różowatego dotykają głownie mężczyzn. Zwiększona zapadalność na trądzik różowaty u kobiet , w wielu przypadkach jest ściśle powiązana z okresami ciąży, przekwitania, lub zaburzeń cyklu miesiączkowego. Statystycznie, większość zachorowań u obu płci, przypada na okres pomiędzy 30-tym , a 60-tym rokiem życia.

Przyczyny powstawania trądziku:

  • zaburzenia hormonalne
  • genetyka
  • zanieczyszczenie środowiska
  • stres
  • złe nawyki żywieniowe
  • źle dobrane tabletki antykoncepcyjne
  • kosmetyki zatykające pory


Jak sobie radzić, czyli skuteczne leczenie trądziku

Przede wszystkim należy zadbać o skórę serwując jej odpowiednio dobrane kosmetyki. Przydatne będą takie, które dogłębnie oczyszczają i nie powodują rogowacenia. Musimy zwracać uwagę na takie, które w swoim składzie zawierają: nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy, a także alfa-hydroksykwasy.

Stosując takie preparaty skóra może być nadmiernie wysuszona, dlatego należy pamiętać o jej nawilżaniu – wybierz lekki krem, który jej nie obciąży.

Mając zaburzenia hormonalne i dużo stresów Twoja skóra może być obciążona – oprócz zalecanych kosmetyków, Twój lekarz dermatolog może przepisać Ci również leki na trądzik - antybiotyki stosuje się w terapii maksymalnie do 6 miesięcy. W takiej kuracji często dołącza się do leczenia tabletki z dużą dawką witaminy A. Leki na trądzik (trądzik różowaty) to doraźna pomoc, która już po kilku miesiącach może sprawić, że Twoja skóra będzie oczyszczona i piękna. Leczenie trądziku często związane jest z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych. Nasilenie objawów powodują: alkohol, nikotyna, pikantne potrawy.

Aby poradzić sobie z problemem możemy pić herbaty ziołowe, które wzbogacają przemianę materii i usuwają toksyny z organizmu (pokrzywa, bratek). W przypadkach zaawansowanego trądziku, może być konieczna wizyta u dietetyka i opracowanie indywidualnej diety , niwelującej dodatkowe przyczyny choroby (np. nietolerancje pokarmowe, nieszczelność jelitowa, zaburzenia wchłaniania, wrzody żołądka i dwunastnicy).

Ponadto, warto wykonać badania hormonalne, oraz test na obecność helicobacter pyroli i skorelować leczenie dermatologiczne z leczeniem endokrynologicznym lub gastrologicznym, ponieważ trądzik różowaty, może być tylko widocznym objawem poważniejszych schorzeń.

Leczenie trądziku jest procesem wydłużonym w czasie. Jeśli trądzik różowaty jest również Twoim problemem, wybierz się do lekarza dermatologa lub endokrynologa.

Skutecznie dobrana indywidualna terapia pomoże Ci się go pozbyć.

Tagi:

trądzik różowaty, leczenie trądziku, trądzik na twarzy

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

<