Ziarnica złośliwa - objawy, diagnoza, leczenie

Czytanie lektora:

Chłoniak Hodgkina, nazywany także ziarnicą złośliwą, jest chorobą nowotworową układu limfatycznego (chłonnego). Przyczynia się on do patologicznego podziału komórek układu chłonnego, co prowadzi do spadku wydajności układu odpornościowego i wzrostu podatności na różne infekcje. Narażeni na wystąpienie chłoniaka Hodgkina są przede wszystkim mężczyźni do 20 oraz po 50 roku życia.

Chłoniak Hodgkina odpowiada za około 15 proc. wszystkich zachorowań na chłoniaki. Chociaż leczenie tego typu nowotworu osiągnęło ogromne postępy (wzrost wyleczeń z 10 proc. w latach 50 do 90 proc. obecnie), to jednak jego przyczyny nie są do końca poznane.

Występuje on w dwóch typach morfologicznych – klasycznym, najbardziej rozpowszechnionym (95 proc. przypadków) i guzkowym. Podział ten nie wpływa na przebieg choroby i jej leczenie.

Objawy:

Im wcześniej objawy zostaną zaobserwowane, a nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym będą większe szansę na zakończone sukcesem leczenie. Zasada ta dotyczy każdego nowotworu, ale w przypadku ziarnicy złośliwej sprawdza się szczególnie. Dlatego jeśli zaobserwujemy u siebie długotrwałe osłabienie organizmu, przeziębienie czy bóle odporne na leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, nie lekceważmy tego, gdyż nie jest to prawdopodobnie zwykłe przeziębienie.

Chłoniak Hodgkina rozwija się zwykle w szyjnych węzłach chłonnych, powiększając je. Objawy występujące przy tym schorzeniu są bardzo łatwe do pomylenia z objawami przeziębienia, ale te nie mijają jednak po tygodniu leczenia. Należą do nich m.in.:

  • powiększone węzły chłonne;
  • uczucie łamania w kościach;
  • długotrwałe osłabienie organizmu;
  • podwyższona temperatura;
  • nadmierne pocenie się;
  • brak apetytu i spadek wagi;
  • kaszel;
  • swędzenie skóry.

 

Diagnoza i leczenie:

Postawienie diagnozy odbywa się na podstawie obserwacji symptomów. Następnie, w celu potwierdzenia, lekarz wykonuje badanie morfologiczne krwi z rozmazem i odczyn opadania krwinek (OB). Kolejnym etapem diagnozy są badanie histopatologiczne i badanie immunohistochemiczne pobranego węzła chłonnego. Pozwala to, poprzez wykrycie obecności pojedynczych zmienionych komórek, na potwierdzenie diagnozy. Żeby wykryć wszystkie zmiany w węzłach, wykonuje się badania obrazowe – tomografię komputerową, można też (ze względu na większą czułość) wykonać badanie PET.

Ziarnicę złośliwą zwalcza się za pomocą chemioterapii; w 80 – 90 proc. remisja jest trwała.

hematolog

biopsja

Tagi:

ziarnica złośliwa, chłoniak Hodgkina

POWRÓT

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę.


Oceniono na 4,5 gwiazdki z 17 oddanych głosów.

<